Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data decizie incetare c.i.m. limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data decizie incetare c.i.m. limita de varsta

Buna ziua,
Pentru prima data trebuie sa intocmesc decizie de pensionare cf. art.56 alin.1 lit.c implinirea varstei de 65 ani.
Acest salariat implineste 65 de ani in data de 03 octombrie 2014, mi-a comunicat ca depune cerere de pensionare cu data de 01 octombrie 2014.
Pentruca nu vreau sa gresesc va cer parerea d-stra.
1. Cu ce data incetez acest CIM? Cand transmit revisal?
Decizie cu data de 03.10.2014 art 56 alin.1 lit c, transmitere revisal in aceeasi zi??
Cum este corect??
2. Doreste sa lucreze in continuare care este data intocmirii si transmiterii noului cim. ??
Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc mult!
1. Cu ce data incetez acest CIM? Cand transmit revisal?
Decizie cu data de 03.10.2014 art 56 alin.1 lit c, transmitere revisal in aceeasi zi??

03.10.2014 este data incetarii c.i.m. si data transmiterii REVISAL-ului

2. Doreste sa lucreze in continuare care este data intocmirii si transmiterii noului cim. ??

data intocmirii c.i.m. ar fi data de 02.10.2014 si aceeasi data data transmiterii in REVISAL.
data inceperii activitatii = 03.10.2014
Va multumesc mult pentru raspuns.
Am discutat cu o celaga si mi-a spus sa nu incetez cim-ul actual decat cand aduce decizia de pensionare ( pe motiv ca daca nu indeplineste conditiile de pensionare), dar din cate am studiat nu se poate deoarece cim-ul actual inceteaza de drept in 03.10.2014 la implinirea a 65 de ani.
Cum este corect?
Refertor la primul mesaj inteleg ca in data de 02.10.2014 v-a aparea cu doua contracte, pana in data de 03.10.2014 cand primul inceteaza si ramane valabil cel sin 02.10.2014. Corect?
Multumesc!
Daca la data de 03.10.2014 , indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, atunci c.i.m. inceteaza de drept.

In data de 02.10.2014, va figura cu doua c.i.m. : unul activ si unul care urmeaza sa intre in vigoare.

Eu stiu ca implineste varsta si ca lucreaza de 2 ani la societatea noastra.
Mai stiu ca mi-a spus ca isi va baga cererea de pensionare si ii trebuie adev. de vechime si decizia de incetare ( doreste sa lucreze in continuare). Daca indeplineste el stie, tocmai de aceea cer pareri sa nu gresesc.
Mii de multumiri!!
Daca procedati asa cum vi s-a spus anterior , nu o sa gresiti.