Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suma de bani mostenita si investita in casa parintilor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suma de bani mostenita si investita in casa parintilor mei- taxa de timbru?

Am primit o suma de bani din vanzarea casei bunicilor mei primita ca mostenire.
Cu banii primiti am facut investitii in casa parintilor mei. Pentru banii acestia (bun propriu) trebuie sa platesc taxa de timbru in situatia in care ii aduc ca proba intr-un proces?
Daca vrei sa ii dai in judecata pe parintii tai, sa iti recuperezi banii, introduci o actiune in pretentii, solicitind suma pe care vrei sa o recuperezi, respectiv echibalentul sumei bagate in casa respectiva, iar instanta va stabili o taxa judiciara de timbru, cf OU 80/2013. Sper ca am inteles gresit eu. Poate ai vrut sa ntrebi altceva...
Partajul este cu fostul sot. Imi iubesc si respect parintii

El pretinde ca investitia respectiva s-a facut cu bani primiti de la tatal lui, curata minciuna!

Gabriela Pintea, Consilier juridic