Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asigurare de sanatate

Incepand cu 01.09.2014 am incetat raporturile de munca cu angajatorul, intrand in plati compensatorii pana la 01.08.2015.
Care sunt formele legale de continuare a calitatii de asigurat?
Aveti mai multe posibilitati :
- incheierea unui contract de asigurare cu casa judeteana de asigurari de sanatate

- deveniti coasigurat al sotiei

- incheiati un nou c.i.m.

Sunteti in somaj ?
Sunt intr-o situatie pe care CJAS nu m-a lamurit. Incepand cu 01.09.2014 am incheiat raporturile de munca pe cale amiabila. Am primit o suma de bani fixa si urmeaza sa mai primesc 12 salarii compensatorii pana la 31.08.2015, luna in care voi iesi la pensie pentru limita de varsta. Ca sa merg pe asigurarea sotiei(coasigurat) trebuie sa declar ca n-am venit!!!!!! ceea ce nu-i adevarat. Ca sa fac contract casa mi-a spus ca n-are unde ma incadra???? in declaratia de venit????? (Directorul economic al CJAS ). Problema este ca sunt bolnav cronic si trebuie sa -mi iau reteta lunara si doamne fereste sa nu fie nevoie in acest timp de 12 luni de spitalizare.