Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot afla istoricul vechimii in munca al unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot afla istoricul vechimii in munca al unei persoane?

buna ziua
In calitate de angajator am nevoie sa stiu unde a mai lucrat o persoana pe care vreau sa o angajez,din CV ul acelei persoane pot afla orice inclusiv lucruri inventate.
Exista un instrument oficial(pe site ul ITM sau REGES) de unde pot verifica spusele unui viitor salariat?
Nu exista posibilitate ca un nou angajator sa afle ceea ce doriti dvs.

Informatiile care rezulta din documentele depuse de angajatori si detinute de I.T.M. sau regasite in REGES, nu sunt puse la dispozitia unui tert, exceptie facand autoritatilor abilitate prin lege sa le solicite.

Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza. (art.29 alin.4 C.mun.).