Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare c.i.m. dupa concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare c.i.m. dupa concediu de crestere copil

In luna octombrie ies din concediu de crestere copil. Problema este ca acolo unde am lucrat firma a ars si activitatea este inchisa,iar colegii mei sunt dati in somaj. As dori sa stiu ce ar trebui sa fac ca sa ma inscriu si eu in somaj sau daca imi gasesc de lucru cum procedez sa inchid contractul cu firma respectiva.
Pe timpul concediului de crestere a copilului contractuldumneavoastra de munca a fost suspendat.
In consecinta la incetarea concediului trebuie ca angajatorul sa emita decizie de reluare a activitatii si apoi ori va trimite in somaj pe motiv de restrangere a ctivitatii, ori solicitati incetarea raportuilor de munca prin acordul partilor.
Incetarea c.i.m. cu acordul partilor exclude posibilitatea ca fostul salariat sa beneficieze de somaj.

Luati legatura cu angajatorul dvs sa va spune care este situatia societatii. In functie de ce va spune , puteti reveni cu detalii.