Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Formulare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Formulare testament

Buna ziua!

Am urmatoarea nelamurire:

Este normala utilizarea termenului de "necasatorit/a" pentru o persoana vaduva, in formularea unui testament? Ar afecta aceasta diferenta de termeni afecta in vreun fel bunurile obtinute inainte de casatorie, in cazul doamnelor?

Multumesc!
Nu are relevanta juridica.
Căsătoria își încetează efectele prin divorț sau decesul unuia dintre soți. Daca bunurile au fost achiziționate in timpul căsătoriei sunt bunuri comune, daca au fost achiziționate înainte de căsătorie sau din moștenirii sau donații sunt bunuri proprii.
Nu are relevanță in redactarea testamentului mențiunea vaduva divortata sau necăsătorită decât pentru a reliefa ca in momentul redactării testamentului persoana nu are soț deci nu are un potențial moștenitor rezervatar care la decesul testatorului ar putea cere reducțiunea testamentului pt ca ii încălca rezerva succesorala.