avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Incheiere de contracte individuale pe fiecare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Incheiere de contracte individuale pe fiecare proprietar in parte la apa rece

Avem asociatie de proprietari pe casa scarii, sunt 5 proprietari cu datorii mari , am lacut coloana de apa rece pe casa scarii legala cu proiect si societate autorizata , am pus contor de apa rece asa cum au cerut cei de la Apa Serv Piatra Neamt , cei cu datorii au robineti la fiecare apartament , dar i-am sigilat , deci sunt debransati din 15 mai 2014 .as dori sa fiu indrumata daca exista un cadru legal ca sa ni se intocmeasca contracte sau conventii pe fiecare proprietar sa nu mai raminem fara apa rece .Datornicilor li s-au facut dosare pentru a fi dati in judecata.Va multumesc pentru ajutor .
Daca furnizorul de utilitati admite incheierea de contracte individuale,daca exista instalate aparate de contorizat consum individual,se pot incheia cu furnizorul contracte individuale
Daca ati reusit acest lucru este f. bine, insa pentru incheierea de contracte/conventii individuale, trebuie purtate discutii cu furnizorul - care se fereste ca drecul de tamaie sa faca acest lucru. De ce?
- ca sa va fie recunoscut consumul, furnizorul trebuie sa inlocuiasca apometrele dvs. cu apometrele lor, de clasa superioara; deci investitii suplimentare (1 apom. in jur de 500 lei);
- daca pana acum furnizorul incheia un contract de furnizare prin as. prop. pentru 300-400 de proprietari, pe viitor va trebui sa incheie contracte cu fiecare dintre dvs, deci va creste enorm birocratia, evidenta, etc;
- functie de preved. contractului, costurile pentru apa furnizata se vor achita individual sau vor trebui sa angajeze personal incasator;
- prin contract vor trebui delimitate clar raspundere privid limita de competenta a instalatiilor - aceasta fiind chiar si acum o situatie sensibila;

Probabil ca mai sunt si alte motive pentru care furnizorii de apa/canal nu prea se "inghesuie" la incheierea de contracte individuale. Cu toate acestea, am auzit ca sunt localitati in Tara Romaneasca, unde a fost posibila aceasta actiune. De ce nu s-ar putea face acest lucru peste tot, unde sunt solicitari?

Pe de alta parte, daca ati actionat in instanta proprietarii cu mari debite, mai mult, acestia sunt deconectati, probabil ca recuperarea debitelor se va face mult mai repede si nu o sa mai aveti probleme, astfel incat, pana la urma nu va mai fi nevoie de acele contracte individuale. Depinde de dvs. cum o sa procedati...
Noi am instalat pe coloana de apa rece contori preechipati cu unde radio , ca asa ne-au cerul Apa Serv , sa poata fi cititi electronic , doar ca datoria fiind pe asociatie , ei nu prea vor sa ne faca contracte individuale temandu-se ca nu vor mai incasa debitele.Suntem mai multi pensionari singuri si am mai trai linistiti daca nu am fi amenintati tot timpul ca ne iau apa.E rau ca nu am gasit un cadru legal pentru a ne intocmi aceste contracte.
Apa Serv nu doreste sa incheie aceste contracte , lucrarea a fosr facuta dupa cerintele lor , spun ca nu au norme de aplicare a legii asociatilor de proprietari si asteapta sa apara , nu stiu daca este reala informatia , va multumesc.
Nu are nicio relevanta raspunsul furnizorului vis-a-vis de raspunsul cu privire la normele de aplicare a legii asociatiilor de proprietari. V-au dat un raspuns in doru' lelii, total iresponsabil din partea unei societati de furnizare a a apei.
Trebuie sa vorbiti si cu presedintele as. prop. din care faceti parte. Probabil ca nu sunteti singura scara de bloc care doriti incheierea de contracte individuale.
Mai trebuie sa stiti daca blocul/scara din care faceti parte este contorizat separat d.p.d.v. furnizor, astfel ca daca toti proprietarii cu debite sunt acum deconectati, nu are cum sa va opreasca apa - nemaivorbind ca aceasta masura de deconectare a celor cu debite ii va "stimula" sa-si mai achite din debite, astfel ca pericolul de deconectare va fi din ce in ce mai mic...

Alte discuții în legătură

Divizare asociatie de proprietari alinutza81_23_11 alinutza81_23_11 Asociatia de Proprietari din care fac parte , doreste sa se divida, astfel ca o scara se va constitui in Asociatie de Proprietari separata . Am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Constituire asociatie de proprietari sd2010 sd2010 Situația este următoarea: într-un bloc cu o singură scară sunt 15 apartamente. 14 dintre ele au contoare individuale pentru apa rece. Nu beneficiază ... (vezi toată discuția)
Contract direct cu furnizorul sesa10 sesa10 Va rog, Va adresez tuturor celor ce ma pot ajuta, urmatoarea intrebare: Daca mi-am montat la bloc centrala proprie, adica voi avea caldura si apa calda ... (vezi toată discuția)