Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Valoarea minima nominala a unei actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Valoarea minima nominala a unei actiuni

Salut, care e valoarea minim nominala a unei actiuni in cadrul unei SA? In legea 31 din 1990 privind societatile, art. 93, alin (1) Valoarea nominală a unei acţiuni nu va putea fi mai mică de 0,1 lei.
Dar alte persoane mi-au zis ca valoarea nominala a unei actiuni nu poate sa fie mai mica de 1 leu.
Ma poate lamuri cineva, cu cateva argumente concrete si solide.
Va multumesc! :)
Nu are cum sa fie 1 leu , atat timp cat art.93 alin.1din Legea nr.31/1990 dispune ca : Valoarea nominala a unei actiuni nu va putea fi mai mica de 0,1 lei.