Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Buna ziua .In cazul unui salariat ce este angajat din 07.05.2014, cu 1/2 norma,la calculul concediului medical(cod 1) acordat in luna septembrie(09-18)ce perioada iau in calcul ,avand in vedere ca nu are cele sase luni necesare stagiului minim de cotizare la FNUASS.Am citit o modificare in Ordinul 470/2010 prin care se modifica art.12(1), din OUG158/2005:"stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art.2(1)lit.a-d din OUG 158/2005(.............)este de o luna realizata in ultimele 12 luni ,anterioare lunii pentru care se acorda concediu medical.Mentionez ca salariatul a lucrat la un alt angajator dar i-a incetat contractul,de drept(perioada determinata)la data de 04.05.2014,deci cu 3 zile intrerupere ,pana s-a angajat la societatea noastra .As vrea sa stiu ce perioade pot lua un calcul,pentru ca trebuie sa fac dosar la Casa de Sanatate pentru recuperarea sumelor diferenta de la 0.85% conced .medicale datorate de angajator si nu vreau sa gresesc.Va multumesc.
Angajatul are stagiul necesar de minim 22 de zile lucrate in ultimele 12 luni.
Chiar daca lucreaza cu 4 ore/zi, se socoteste o zi intreaga de stagiu. La fel si la concediul medical care se da pe zile, nu pe ore.
Veti lua in calcul veniturile brute realizate de angajat la firma dvs., precum si cele de la angajatorul anterior, daca va prezinta adeverinta necesara. Totalul veniturilor il impartiti la numarul de zile lucratoare efectiv lucrate din cele 6 luni (nu injumatatiti din cauza normei) si veti avea astfel media zilnica.