Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrare contract inchiriere retroactiv
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrare contract inchiriere retroactiv

As dori sa stiu cine poate sa-mi ofere consultanta (contra cost bineinteles) in legatura cu un contract de inchiriere apartament incheiat acum ceva timp intre doua persoane fizice si neinregistrat la ANAF.
Eu as dori sa-l inregsitrez retroactiv si as fi interesat de consecinte (amenzi, etc.) + cat as avea de plata (estimativ).
petremarianconstantin a scris:
As dori sa stiu cine poate sa-mi ofere consultanta (contra cost bineinteles) in legatura cu ...

Accesati sectiunea CONSULTANTI de pe acest site, aici este sectiunea FORUM.

petremarianconstantin a scris:
Eu as dori sa-l inregsitrez retroactiv si as fi interesat de consecinte (amenzi, etc.) + cat as avea de plata (estimativ).

Se poate face aceasta inregistrare retroactiva, cu plata unei amenzi minuscule de 270 lei (mai mult sau mai putin in functie de Primaria de care apartineti). Apoi declarati veniturile la anaf, unde mai platiti (pare-mi-se) o amenda de 60 lei, si cam asta este tot. Bafta.
Se va datora si dobanda si penalitate de intarziere pt impozit chirie+contributie sanatate.

(7) Nivelul dobânzii este de 0,03% pentru fiecare zi de întârziere. (se aplică începând cu 1 martie 2014)
....
(2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.