Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUM POT SCHIMBA NUMELE IN CARTEA MASINII DUPA DIVORT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUM POT SCHIMBA NUMELE IN CARTEA MASINII DUPA DIVORT

am divortat si am revenit la numele de fata , imi pot schimba numele de familie in cartea masinii daca nu avem partaj ?
mentionez ca am cumparat masina in timpul divortului .
nicoEU, utilizator
la serviciul de imatriculari al politiei de unde apartineti
Daca nu aveti partajul facut atunci nu aveti nici dreptul legal de proprietate asupra masinii, oricare dintre cei doi soti au drept de proprietate.

Numai cu hotararea de divort nu veti reusi transferul dreptului de proprietate.
daca poate justifica ca a cumparat masina din banii proprii(credit sau leasing) , nu mai este necesara hotararea de divort .
dar masina nu cred ca face parte din partaj atata timp cat eu am cumparat-o dupa ce am depus actele de divort, autoturismul este la finante la domiciliul meu actual. si am hotararea de divort dar nu vreau sa mai ma chinui cu un alt proces pt partaj.
nicoEU, utilizator
nu este credit sau leasing :(