Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA-ul
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA-ul

Buna seara.
Am infiintat un SRL-D de curand si l-am inscris si platitor de TVA
Am si eu doua nelamuriri
1) Cum deduc TVA-ul
2)Daca cumpar marfa de la un furnizor care nu e platitor de TVA si imi ofera marfa de 10 000 de lei de exemplu . eu sa zic ca pun un adaos comercial de 100% ,+ tva ul. Astfel la suma vanduta de 20 000 eu trebuie sa platesc tva-ul de 4 800 la stat... cum se aplica ca el nu e platitor de tva
1. Va rog cititi articolele din Codul fiscal:

art 145 + 145^1

[ link extern ]

art 146

[ link extern ]

art 155 alin 19

[ link extern ]

Atentie la art 145 unde explica regimul TVA la incasare.

2. TVA aplicati la pret negociat, in cazul d-voastra, 20000 lei, deci TVA = 4800 lei

Nu stiu despre ce bunuri e vorba dar poate puteti aplica regimul special pt pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecţie şi antichităţi

ART. 152^2 Regimuri speciale pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecţie şi antichităţi [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil