Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alienare parentala, copil care respinge relatia cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alienare parentala, copil care respinge relatia cu celalalt parinte

Buna, ma numesc Loredana si sunt mama unei fetite in varsta de 10 ani.Am divortat prin mediere, decizia fiind consfintiita si in judecatorie, fostul sot fiind de acord ca fetita sa locuiasca cu mine si sa imi plateasca pensia alimentara, decizia ramanand definitiva si irevocabila.Dupa separarea, la un timp m-am recasatorit, fapt ce l-a innebunit pe fostul meu sot inca din momentul aflarii noi mele relatii.Drept pentru care intr-o zi mi-a luat fetita, reusind in scurt timp sa o instraineze complet de mine, mai ales ca eu nu i-am prezentat si explicat fetitei mele de actualul meu sot cu care pe atunci era in relatie de prietenie, nestiind in final daca va fi o relatie bazata sau nu, ca sa ii pot spune , fapt pt care fostul meu sot mi-a luat-o inainte mintind, si manipuland copilul in asa fel incat sa nu mai vrea sa ma vada, sa ii fie frica de mine, practic sa refuze orice modaliate de comunicare cu mine considerandu-ma vinovata pt lucruri ce tatal ei i le-a bagat in cap, ajungand sa spuna exact ce i se transmitea prin ura sentimentelor tatalui ei.Asadar, copilul s-a aliat cu acesta, cu toata familia lui si inclusiv cu prietenii acestuia, separand tabara de mine, familia mea si prietenii mei pe care acum se face ca nu ii mai cunoaste sau le pune intrebari de genul"dar tu mai esti prietena cu mama, acum de cand e cu nenea...daca l-a inceput m-am lovit de refuzul fostului sot de a-mi lasa sa-mi vad copilul, acum ma lovesc de refuzul acesteia.va spun ca desi mi-a fost mie incredintata, dupa acest eveniment presata de fostul sot ca sa ma lase sa o vad, pt ca asa a fost intelegerea, si ca daca fata tot nu mai doreste sa stea la mine si sa vrea sa se reintoarca la el, am incheiat un acord de mediere prin care eram de acor sa stabilim domiciliul la el cu program de vizitare si alte conditii, insa contract de mediere pe care acesta
nu l-a respectat!si pt care a avut si pretentia ca sa spun da, in ceea ce priveste consfintirea lui in instanta.Judecatorul vazand ca nu mai sunt de acord cu acordul dintre noi, acela de a sta fata la el cu drept de vizita la mine, i-a respins cererea de consfintire pentru motivele invocate de avocata mea si mai ales pt ca am spus clar in fata intantei ca nu mai sunt de acord cu ce am semnat, deci pronuntarea a fost in favoarea mea.acum el va face recurs, presupun ca si acolo voi castiva si se va desfinta acest acord incord incheiat sub presiune si fara sa fiu asistata de un avocat si mai ales pt ca nu s-a respecat clauzele.Dupa aceasta, fostul sot imi mai poate deschide alt proces pt reincredintare minor sau ce anume?cum imi pot lua inapoi copilul daca se revine la sentinta veche, mai ales daca acesteia i-a spalat creierul si nu mai vrea sa ma vada.mentionez ca acesta nu doreste sa ducem fata la un psiholog si prefera sa spuna ca el nu are ce face ca asa e dorinta fetei, copil care ma uimeste si pe mine tinand cond de atasarea care a avut-o odata pentru mine, si caruia i-am fost o mama aproape perfecta, oferindui educatie, alimentatie si caldura necesara, eu fiind in principal cea care a crescut-o 10 ani de zile, si cea mai apropiata.Cum pot cere evaluarea psihologica in judecata pt este singura mea sansa sa mai demonstrez ca manipularea asta are drept scop de a influenta decizia fetei si a organelor abilitate.cum il pot obliga ?cum imi pot obliga copilul sa imi respecte dreptul de ai fi mama, de a o ajuta, sprijini si educa...de a fi alaturi de ea.Va multumesc pentru intelegere,si va rog a-mi da cateva indicii cu privire la dreptul meu de mama, care isi iubeste copilul care, are o casa, este recasatorita, este salariata in exercitiul functiunii stautul roman, si care traieste complet normal putand oferii conditii foarte decente de trai copilului ei.SI daca imi puteti spune, sindromul alienarii parintesti este recunoscut si in instantele din Romania, cine ma poate ajuta? Va multumesc din suflet.
Draga mea,

Afirmațiile tale conform cărora fostul tău soț și tatăl fetiței tale „ți-a luat fetita, reușind în scurt timp să o înstrăineze complet de tine” și „fata tot nu mai dorește sa stea la tine și sa vrea sa se reîntoarcă la el” mă fac să te întreb următoarele:
1. Dacă fata voastră are 10 ani, a fost ea audiată de către judecător?
2. Dacă justiția va stabili (în mod arbitrar) ca fata să locuiască cu tine și „noul” ei tătic, dar aceasta se va opune, vei risca să ajungă la un cămin prin decăderea părinților ?
3. Dacă de două ori ați putut să vă înțelegeți la un notar, nu o puteți face și a treia oară pentru BINELE copilului ?
Nu este nevoie să-mi răspunzi. Gândește și hotărăște ce este mai bine pentru fată. Printează acest răspuns și dă-i-l și tatălui fetiței.
Aștept să aflu că v-ați împăcat din nou .
Doamne ajută !
Eu m-am pierdut de la primele randuri.
Adica aveai o hot judecatoreasca in care se specifica domiciliul fetei la tine si fata locuia la tata?
Iar acum in ce situatie legala sunteti? Conform ultimei hot judecatoresti unde ar trebui sa locuiasca fetita?
Mi se pare tare aiurea pentru copil sa fie ba la altul in functie de cum i se nazare ei. Adica are si copilul un cuvant de spus, dar pana la limita la care isi face rau singur. Daca luna viitoare isi gaseste si tatal pe cineva pleaca si de la tata si unde se mai duce???
Sigur ca poate deschide proces pentru stabilirea domiciliului copilei la el si il mai si castiga usor pentru ca fata locuieste la el.
Doamnă, situaţia nu vă este favorabilă, aţi greşit mult faţă de fată şi astea sunt consecinţele.
Legal, având domiciliul fetei la dvs., conform hotărârii de divorţ la notar, (şi hotărârea rămasă valabilă, prin respingerea noii acţiuni a tatălui fetei), puteţi apela la un executor judecătoresc, pentru a aduce copilul acasă.
Puteţi face plângere la Protecţia Copilului, cei de acolo vor merge la domiciliul tatălui şi vor face un raport privitor la condiţiile în care locuieşte fata, eventual vor propune o consiliere psihologică fetei şi tatălui.
Puteţi face plângere şi la Poliţie, că tatăl nu respectă înţelegerea de la divorţ, dar aveţi puţine şanse de reuşită, fiindcă legea vorbeşte de "nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti" ori dvs, aveţi un act notarial de divorţ :-/
Oricum aţi întoarce-o, dacă fata nu vrea să vă vadă, nu poate fi luată în cămaşă de forţă.
Aţi greşit atunci când nu i-aţi explicat fetei ce se întâmplă în viaţa dvs., n-aţi implicat-o, n-aţi tratat-o ca o persoană, apoi cum de a ajuns tatăl să-i sucească minţile într-o zi-două, de vizită de relaţii cu minorul? Nu cumva dvs. aţi uitat-o oarece timp la tata şi când v-aţi adus aminte, copilul a fost deja înstrăinat?
nu am uitat-o, intr-o zi oarecare pur si simplu a luat-o, orbit de gelozie ca eu imi refaceam viata alaturi de actualul meu sot.intr-adevar au urmat zile de negocieri cu el timp in care incercam sa fac fata sa inteleaga, insa toate au fost in zadar.toate au fost promisiuni, pana m-a dus la mediator din nou unde constransa de faptul ca vedeam fata ca este impotriva mea si ca nu mai vroia sa locuiasca cu mine pt ca eu eram intr-o alta relatie(sa specific ca nu locuiam pe atunci cu actualul meu sot si ca nu aveam intalniri de fata cu fata, nici macar nu stia, pt ca era chiar la inceput) desi, va repet greseala mea a fost ca nu am pregatit- o din timp cu privire la asemenea schimbari in viata mea.la inceput am avut cateva intalniri cu fata in casa mediatorului, unde venea insotita de tatal ei sau alti din familia lui, niciodata nu era lasata singura, si nici in alte locuri in afara de casa mediatoarei, am acceptat si asa au fost vreo 3 intalniri, fata era destul de ok cu mine, imi promise-se ca niciodata nu o sa faca ca alta fata care si-a dat mama la o parte pt un caz ca si al nostru, ca ma iubeste, ca isi aminteste tot felul de lucruri frumoase despre mine, ca e puternica si ca va veni la mine in vizite si in vacante doar ca ea vrea sa se linisteasca, dar cuvantul asta il folosea tatal ei, familia lui si chiar si mediatoarea care la urma...nu a reusit sa faca nimic...intelegerea fiind stipulata"totala", si ea stia dar m-a convins sa semnez, stia ce face el cum o manipuleaza, ce ura are tatal pt mine, ca nu se va tine de cuvant, pt ca altfel nu imi tot repeta dupa ce am incheiat actul cand ma duceam plangand sa-i spun ca ," vezi ti-am zis ca nu-l respecta", ea imi raspundea" ai rabdare, politica pasilor mici", si isi beau cafeaua impreuna, in zile extra mediere.Oare ce l-a invatat, ce a reusit prin medierea asta, de a ajuns acum copilul sa nu ma mai vrea deloc, sa prefere sa mearga la mare doar cu tatal ei, sa prefere sa mearga la nunti, doar cu tatal ei, iar la evenimente similare a zis catre mine " sa-l intreb pe tati daca vrea, sa-l intreb pe tati daca vrea sa ia pantofii" desi am si l-am asigurat ca mergeam doar noi doua, fara actualul meu sot, cu gandul de a reface legatura rupta de ambitia si gelozia fostului.va povestesc mult, si e dureros, mergeam pe la scoala, unde am dus-o mereu din clasa 1, aproape doar eu, si incepand de la gradinita de la varsta de 2 ani si jum, m-am dus cu lucruri, rechizite, ghiozdan, flori pt doamna, etc. la 15 septembrie, era cu bunica-sa, cand m-a vazut s-a uitat la mine urat, de parca eram straina, si a zis sa plec ca nu-i trebuie nimic ca care de toate, si ca o fac de rusine la toti colegii, ca nu ma mai vrea pt ca "acum esti cu nenea..."iar bunica-sa statea si se uita satisfacuta de nepoata ei, spunand la lume ca ea n-are nici o vina dar daca fata nu ma mai vrea, ce sa ii faca..am incercat pe cale amiabila tot ce este posibil, intalnirile cu ea mi-au fost restrictionate total, la scoala deasemenea venea, ma urmarea cand mergeam, facea scandal, nu m-am mai dus gandindu-ma pana la urma sa nu afectez copilul mai mul, la ore sa nu mai fie buna de nimic, telefonul i l-a inchis, a fost cazul cand a lipsit de la scoala, m-am interesat la doctorita imediat, era bolnava, raceli comune, insa acesta nu m-a anuntat conform intelegerii.eu am gresit ca atunci cand mi-a luat-o nu m-am dus cu politia sa o aduc acasa, am crezut ca ma voi intelege cu el, vroiam sa evit circul,pol, avocati, bani cheltuiti.acum insa tot nu am scapat, am avocat, si lupt...lupt dar cateodata cand o vad cat de straina se poarta cu mama ei, imi vine sa mor si sa ma las, cand o vad ca a reusit sa o acapareze cu o fata de 17 ani, pe care i-a adus-o in casa, fata viitoarei concubine care lucreaza pe dincolo, fetiscana, pe care copilul meu a acceptat-o rapid, cu internet, cu rujuri, prosteli ieftine...imi spun si prietenele, stau tot in casa, fata mea s-a retras din cercul de copii de varsta ei, gandeste prea multe pt varsta ei, inclusiv sa ajunga sa-mi spuna ca" acum nu mai sunt la fel, m-am maturizat, sunt alta, mama!" la varsta de 10 ani...Ah, si inca ceva...am incercat cu fostul sa il fac sa inteleaga ca daca atat de traumatizata este fata mea pentru ca pana la urma nu sunt nici prima nici ultima care si-a refacut viata alaturi de un alt partener, sa o ducem la psiholog, inclusiv noi...ca sa treaca mai usor ori sa inteleaga adevarul nu minciunile tatalui si familiei lor, insa sigur ca n-a vrut...n-a vrut

fetita este data in sentinta def si irevocabila la mine, domiciliul la mama, asa scrie asta in urma primului acord incheiat si consfintiit in instanta.
in cel de-al doilea acord am convenit la el pt motivele detaliate , insa tatal desi nerespectandu-l
a introdus cererea de consfintire pt acesta de-al doilea, fapt pt care mi-am luat avocat si nu am mai fost de acord cu ce am semnat pt ca nu l-a respectat timp de 6 luni, am prins si vacanta judecatoreasca si uite asa s-a lungit judecata de consfintire. judecatorul i-a respins cererea si acum el face recurs,pana aici este bine, intrebarea e cum iau copilul, cum?daca nu ma ma vrea, daca ma respinge? ce actiune mai intoduce tatal in continuare? ce sanse am sa arat ce face acest om, cum isi folosesete propiul copil, cum influenteaza decizia instantei montand copilul impotriva mea!fata mea este pregatita deja sa faca scrisoare d-lui Judecator, stie lectia invatata de tatal ei, asa aud, Doamne...de ce atatea, prietenii care stiu clar situatia si adevarul nu mi se pun martori pt ca sunt prieteni comuni...nu stiu,,.ce va urma, va rog sa ma ajutati cu un sfat
Eu m-am pierdut de la primele randuri.
Adica aveai o hot judecatoreasca in care se specifica domiciliul fetei la tine si fata locuia la tata?
Iar acum in ce situatie legala sunteti? Conform ultimei hot judecatoresti unde ar trebui sa locuiasca fetita?
Mi se pare tare aiurea pentru copil sa fie ba la altul in functie de cum i se nazare ei. Adica are si copilul un cuvant de spus, dar pana la limita la care isi face rau singur. Daca luna viitoare isi gaseste si tatal pe cineva pleaca si de la tata si unde se mai duce???
Sigur ca poate deschide proces pentru stabilirea domiciliului copilei la el si il mai si castiga usor pentru ca fata locuieste la el.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Doamna , imi pare rau pentru situatia in care sunteti.
Cu sau fara hotarare judecatoreasca, problema, respingerea de catre fiica dvs, ramane valabila.Si cu forta , nu puteti sa convietuiti si nici sa va cerati la nasfarsit . Este f. grav si urat felul in care sotul dvs. v-a discreditat in fata fetei. Insa raul este facut , copilul este cel putin acum, de partea lui.
Ati mentionat spre final de o persoana de 17 ani , fiica femeii cu care sotul are o relatie. Poate aveti ocazia sa-i spuneti fiicei dvs. de acest aspect.ca dvs. aveti un alt sot , asa cum tatal are pe altcineva. De ce pe acea femeie o accepta si pe sotul dvs. nu ?
Este dificila si incurcata situatia dvs. Ma gandesc , daca nu cumva tatal , fostul sot , nu a facut toate acestea doar din razbunare , decat din dorinta de a avea fiica..
Va sugerez sa va dat un ragaz, sa va linistiti putin, si apoi sa va hotarati ce sa faceti.