Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta + Inmatriculare eronata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta + Inmatriculare eronata

Desi situatia este foarte complicata, voi incerca sa sintetizez in putine cuvinte ceea ce am de spus:

1. In martie 2014 a fost vanduta o Dacia Logan (pers juridica -> pers juridica) cu nr B-XX-XXA , serie: XXXXXXXAB . Facandu-se plata cu OP...s-a astepat 1-2 zile pana la vanzarea, respectiv radierea masinii la Taxe si Impozita (pt a intra suma de bani in contul firmei). Intre timp cumparatorul s-a razgandit in privinta masinii, si de comun acord am convenit sa-i oferim o alta Dacie Logan, aceiasi culoare, cu nr inmatriculare asemanator: B-XX-XXB si serie: XXXXXXXDE (a se observa ca doar ultimele 2 litere difera la seria de caroserie si doar o litera difera la nr de inatriculare).

2. Angajatul nostru, care a operat vanzarea, dintr-o eroare a intocmit factura fiscala pentru PRIMA MASINA...in consecinta a scos certificat fiscal + stampila pe FIsa de Inmatriculare .pt masina nr 1: B - XX- XXA

3. Cumparatorului i-au fost date actele de mai sus + Carte Inmatriculare + Talon la masina nr 2 (B-XX-XXB)

4. Ca sa fie totul extraordinar de interesant, dupa 3 luni...cumparatorul "decide" sa inmatriculeze masina ...cu actele de mai sus...si chiar reuseste!!!! Cum... nu stiu..fiindca datele de pe factura (seria caroseriei + serie masina) + certif fiscal ...erau de la prima masina...si cartea + talon..de la a doua masina!

5. Am observat eroarea..acum cateva zile..cand am primit o amenda de rovinieta ..undeva din luna aprilie!

6. Uimirea a fost si mai mare ..cand am realizat ca PRIMA MASINA - B-XX-XXA..apara vanduta si radiata la Taxe si Impozite...dar masina este in parcarea noastra + masina nr 2 care inca ne apartine, conform acestei celor de la TAxe si impozite...desi e vanduta SI INMATRICULATA din luna IUNIE si cumparatorul plateste si el impozit din luna iunie..pt aceiasi masina!

7. Consider ca a fost vina noastra si ne asumam greseala facuta de angajatul nostru...dar se pare ca de aici...au aparut in lant un sir de erori...(este practic imposibil sa iei in evidenta + sa inmatriculezi o masina cu o serie de caroserie in carte + talon si o alta serie in fisa de inmatriculare + factura + cert fiscal..si totusi s-a intamplat..undeva in Olt...). Si mai dubios este faptul..ca cei de la TAxe si Impozite. la o verificare dupa seria de caroserie, pt masina nr 2, au descoperit-o inmatriculata, asa cum v-am spus, in Olt.

8. As aprecia orice idee ar duce la corectarea acestei situatii dar chiar si fara obtinerea unor idei din partea dv, am tinut neaparat sa postez acest caz...fiindca mie personal mi se pare UNIC...si specific ..spatiului mioritic in care traim!

Asa ceva......

Cu Stima,
W.G.
Spatiul mioritic nu are nici o legatura cu acest tip de erori, cum ati recunoscut, primele greseli s-au produs chiar la dvs.
Ce e de facut? refacerea actelor contabile, in primul rand, stornare si emitere factura corecta si apoi, la finante, la serviciul Inmatriculari, etc. Adica tot ds. va trebui sa alergati pt. a corecta erorile produse.
Eroarea strecurata in operatiunea facuta de dvs., s-a perpetuat si la politie si la taxe si impozite locale, asa ca ...acum ne dam seama cum se munceste de fapt in Romania. Trecand peste asta, cum se poate rezolva:
- depuneti o petitie (un eseu) in care explicati ce s-a intamplat, atat la politie cat si la taxe si impozite locale;
- scoateti certificat fiscal pentru masina XXB;
- anulati factura pentru XXA si intocmiti factura pentru XXB;
- practic reluati dosarul de inmatriculare, predati talonul gresit si solicitati altul;
- la fel si la taxe si impozite locale, etc.
Acum se pune problema raspunderii si deci a cheltuielilior care teoretic revine vanzatorului dar si cumparatorului (in fapt pe asta nu-l intereseaza caci nu are nicio problema). Ca urmare ori suporta vanzatorul toate cheltuielile pentru indreptarea erorii, ori salariatul incompetent.
Daca nu gasiti intelegere la fisc, politie, cumparator, ultima solutie este in instanta pentru indreptare eroare.
P.S. Asa ne scarpinam noi romanii fara sa ne manance pielea. :)
Buna ziua si va multumesc,

1. Stornarea facturii pentru masina XXA se poate face si reintra pe rolul nostru fiscal.
2. Se intocmeste factura pentru masina XXB si se scoate certificatul fiscal...DAR cu data de astazi! (si masina a fost inmatriculata DEJA in iunie 2014...). Nu stiu daca din punct de vedere legal...putem emite factura pentru un bun...NEVANDUT inca DAR inmatriculat de cateva luni de alta pers. juridica, dintr-o eroare a unui angajat al nostru intradevar...dar de aici ..sirull de erori facute de alti "angajati", ai statutului de data aceasta, nimeni neverificand ... seriile din acte!
3. Consider ca la politie inmatricularea este facuta OK (avand cartea + talon + identificarea RAR ,,dupa actele corecte ale masinii XXB ..avand doar dovada ca noi suntem buni platitori la stat...pentru o alta masina...si fisa de inmatriculare..pentru XXA). In concluzie cred ca trebuie ceruta corectia doar la Taxe si impozite.
willyg a scris:
In concluzie cred ca trebuie ceruta corectia doar la Taxe si impozite.

Fiecare cu concluzia lui. Important este sa "bata" pe concluzia organelor.
P.S. eu as proceda in maniera scrisa de mine mai sus