Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... autoturism
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

autoturism

Buna seara,

As dori sa stiu daca, in momentul in care are loc o vanzare-cumparare autoturism cu plata in rate, intre o persoana juridica si persoana fizica, mai trebuie ca vanzatorul sa declare undeva sau e suficient un inscris sub semnatura privata cu stampila si semnatura vanzatorului si semnatura cumparatorului, bineinteles, fara sa se declare nicaieri. Mentionez ca se doreste sa se faca un act pur si simplu intre doua persoane ce are obiect un autoturism, insa masina e pe persoana juridica si nu se poate incheia contractul intre persoane fizice.Va multumesc:)
Poate va este de ajutor acest sfat gasit pe internet:
Pasi de urmat in inmatricularea unei masini, la schimbarea de proprietar. Situatie la mine a fost urmatoarea: vanzatorul - o firma din Constanta. Cumparatorul - eu, in Bucuresti. Actul de instrainare: factura fiscala.

a) Am cumparat de la o firma o Dacia Logan. Firma mi-a dat fisa de inmatriculare cu radierea facuta in orasul de care apartinea (Constanta). NU UITATI!!! FOARTE IMPORTANT!!! Vanzatorul este obligat sa treaca pe talon datele noului proprietar, sa semneze si sa puna stampila, daca e firma. Altfel nu se poate inmatricula!!!.
Avand in mana certificatul fiscal al masinii (care atesta ca nu are datorii) si fisa de inmatriculare (date de vanzator), am inceput sa alerg dupa restul de acte.
se face contract intre pers. juridica (vanzator) si pers. fizica (cumprarator)+factura +chitanta, vanzatorul trebuie sa aiba achitate la zi taxele catre Primarie (tot ce are, nu doar masina)