Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie extracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie extracomunitara

Buna ziua .
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in situatia urmatoare :
- am un contract de achizitie utilaj cu o firma din Turcia .
- obtinem numarul EORI
- cum se face calculul pentru comisionul vamal ? ( aprox .care este procentul )
- cum se procedeaza cu valoarea tva aferent achizitiei ?

TVA se plateste in vama , se deduce daca firma este platitoare de tva, daca nu se trece in valoarea bunului
dsp taxe vamale:
[ link extern ]

Apelati la un comisionar vamal sau puneti intrebarea la vama.