avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie extracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie extracomunitara

Buna ziua .
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in situatia urmatoare :
- am un contract de achizitie utilaj cu o firma din Turcia .
- obtinem numarul EORI
- cum se face calculul pentru comisionul vamal ? ( aprox .care este procentul )
- cum se procedeaza cu valoarea tva aferent achizitiei ?

Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 16:53, 26 Septembrie 2014
TVA se plateste in vama , se deduce daca firma este platitoare de tva, daca nu se trece in valoarea bunului
dsp taxe vamale:
[ link extern ]

Apelati la un comisionar vamal sau puneti intrebarea la vama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import china pe firma fara comisionar vamal emil_nastase emil_nastase Vreau sa import din China niste componente electronice pentru automatizari. Pentru revanzare. Importul vreau sa-l fac pe firma, am cod EORI si sunt platitor de ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica colet primit din afara ue danescucatalinconstantin danescucatalinconstantin Am primit un colet din China si am mers la OP 7 Vama din Pitesti, unde vamesul de acolo m-a trimis la Vama Pitesti pentru a face o declaratie pe proprie ... (vezi toată discuția)
Achizitii extracomunitare IMREk IMREk Achizitii extracomunitare Sunt in negociere cu un Furnizor din China pentru a cumpara o linie complet automatizata 1. Achizitie Extracomunitara de ... (vezi toată discuția)