Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de colaborare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de colaborare ONG

Buna ziua, m-ar interesa ce fel de contract poate fi incheiat intre un ONG si un complex sportiv. Precizez ca ONG-ul are activitati sportive, care vor fi prestate permanent si exclusiv in locatia apartinand complexului sportiv. Sau contractul va trebui sa fie de prestari servicii, conventie civila... desi nu cred, pentru ca ativitatea nu va fi ocazionala. Asadar, ce forma ar trebui sa aiba ?
Multumesc mult de tot, anticipat.
ancristida, utilizator
Contract de inchiriere.
Deci nu poate fi vorba de colaborare ? Dar complexul sportiv nu doreste nici o remunerare din partea ONG, beneficiarii activitatii sportive vor plati un abonament instructorilor sportivi si un tarif pentru intrarea in complexul sportiv, deci practic ONG-ul aduce clienti si implicit castig complexului sportiv.
Si nu inteleg cum poate fi vorba de inchiriere, daca respectivul complex sportiv este deschis publicului larg, deci folosit de oricine plateste taxa de intrare, adica nu doar cine face initiere sportiva prin respectivul ONG.
ancristida, utilizator
Poate ar putea fi incheiat un contract de comodat ?
Daca nu se pune problema achitarii unei sume de bani pentru folosirea unor facilitati din complexul sportiv, atunci intocmiti un contract de parteneriat pentru atingerea unor obiective bine stabilite si in care sa fie trecute contributiile financiare, materiale dar si umane ale fiecarei parti.