Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... somaj in Italia, angajare in Romania ?
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

somaj in Italia, angajare in Romania ?

Buna ziua, as dori sa angajez cu contract de munca de 8 h o femeie de 65 ani, pensionara in Romania. Dar , in perioada ian.-sept. 2014 doamna a lucrat in Italia la ingrijire batrani. Revenind in tara doamna beneficiaza de somaj de la statul italian .In aceste conditii se poate face angajarea in tara FARA a pierede idemnizatia de somaj din Italia ? multumesc
Una din conditiile stabilite si impuse de statul italian pentru ca persoana sa beneficieze de ajutor de somaj a fost sa nu aiba venituri salariale (a se intelege indiferent in care stat al UE)
Cu alte cuvinte, odata cu semnarea unui contract de munca in Romania, persoana beneficiara de ajutor de somaj in Italia are obligatia de a anunta structura de somaj cu privire la obtinerea de venituri salariale, aceasta procedand la sistarea ajutorului de somaj.
Buna seara! Unde trebuie sa mergi ca sa ceri dovada ca nu ai beneficiat in ultimii 3ani de nicio alocatie pentru copil in Italia?(asta s-a cerut in Romania pt retroactivarea alocatiei de stat).Multumesc anticipat!