Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar adoptie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar adoptie

Buna seara,
Eu si sotia mea suntem chemati la tribunal la o data fixa, dar nu putem ajunge in acea zi sub nicio forma niciunul dintre noi.
In citatie scrie in felul urmator:
"In caz de neprezentare a partilor, judecata se va face in lipsa, daca se solicita in scris acest lucru de catre una dintre parti. Cu un exemplar al actiunii + inscrisuri".
Intrebare mea este cum putem sa rezolvam fara a ne prezenta, dar in acelasi timp nu vrem ca tribunalul sa amane la un alt termen.
Va multumesc
Procedati exact cum scrie in citatie, solicitati in scris judecata in lipsa si trimiteti cererea la instanta respectiva, prin fax, e-mail, posta ori depusa personal la registratura.
Avind in vedere ca acest dosar este foarte important ptr dvs, cred ca ar fi mai bine sa incercati sa ajungeti.la instanta. Este adevarat ca se poate solicita judecata in lipsa, dar nu cred ca da bine in ceea ce va priveste.