Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical

Buna ziua. Intrebarea mea este cum inregistrez un salariat in declaratia pentru CAS in cazul in care acesta a fost in concediu medical in luna aprilie 23 de zile fata de cele 22 de zile lucratoare?
Multumesc mult.
Buna ziua ,

desi concediul medical se acorda in zile calendaristice el se inregistreaza in pontaj si declaratie in zile lucratoare .
In concluzie, revizuiti zilele de acordare a c m functie de zilele lucratoare .
Cu siguranta nu veti mai avea 23 zile de concediu medical acordat :D

Andreea
H.R. SUPORT , Consultant resurse umane
Si spre exemplu daca in a doua zi de Pasti (20 aprilie 2009) a fost in concediu medical eu cum ar trebui sa-l trec in declaratie? Multumesc mult inca o data.
20 Aprilie este zi libera prin lege . O tratati ca o zi de sambata sau duminica .
Va este mai usor sa imi spuneti data de inceput a cm si data de sfarsit , in cazul in care este un singur certificat medical astfel incat sa va dau datele exacte de introducere in declaratie ?
Zilee de pasti sunt sarbatori legale (nelucratoare). in concluzie nu calculati concediu medical pentru sarbatori legale.
Concediul medical "initial" este din data de 10.04.2009 pana in 14.04.2009.
Concediul medical "in continuare" este din data de 15.04.2009 pana in 18.04.2009.
Multumesc mult inca o data.