Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Detalii facturi intracomunitare pentru PFA si jurnal ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Detalii facturi intracomunitare pentru PFA si jurnal de incasari

Buna ziua,

Am citit o sumedenie de post-uri legate de facturile intracomunitare pentru PFA insa fiecare pare sa aiba cateva bucati din puzzle lipsa

Context
- PFA, norma de venit, cod CAEN 6202 (Servicii de consultanta in domeniul in IT), inregistrat in ROI si Scopuri de TVA (Adica: declaratiile 220, 091, 095 depuse si procesate)

Intrebari
- Ce se trece EXACT la rubrica TVA in cazul facturilor intracomunitare? (Nimic? Taxare Inversa? Scutit de TVA? Neplatitor de TVA?)
- Dar in cazul altor state precum (Elvetia, S.U.A etc?)
- Sunt necesare mesaje in footer precum sustin unele posturi (Scutit de tva conform articolului xyz din xxx)?
- Alte mentiuni legate de o factura in acest caz pentru a fi considerata 100% corecta si de necontestat de autoritatile fiscale in cazul unei vizite din partea acestora?
- In jurnalul de incasarim odata platita factura mentionata mai sus, se trece suma respectiva in RON la cursul din data incasarii si nu a emiterii?Cu diferenta dintre suma emisa pe factura si incasare cum se procedeaza?
- Cu declaratiile de mai sus se poate considera ca sunt platitor de tva? platitor de tva doar pe extern? Inregistrat in scopuri de TVA si inregistrat ca platitor de TVA sunt aceleasi lucruri?

Multumiri anticipate!
Paul
- Ce se trece EXACT la rubrica TVA in cazul facturilor intracomunitare? (Nimic? Taxare Inversa? Scutit de TVA? Neplatitor de TVA?)
Care rubrica TVA ??? La vanzare? Nu exista rubrica tva la vanzare. Sunteti neplatitor de tva.
Daca aveti un model de factura cu TVA treceti scutit de tva, taxare inversa. Dar nu va trebuie asa ceva....

- Dar in cazul altor state precum (Elvetia, S.U.A etc?)
Nici o obligatie. Nu sunt in UE. Se factureaza de pe codul de la ONRC.

- Sunt necesare mesaje in footer precum sustin unele posturi (Scutit de tva conform articolului xyz din xxx)?
DA, cand facturati intracomunitar catre platitori de tva inregistrati in UE.

- Alte mentiuni legate de o factura in acest caz pentru a fi considerata 100% corecta si de necontestat de autoritatile fiscale in cazul unei vizite din partea acestora?
Cititi are 155 din codul fiscal. Sunt la liniuta. Link direct:

[ link extern ]

- In jurnalul de incasarim odata platita factura mentionata mai sus, se trece suma respectiva in RON la cursul din data incasarii si nu a emiterii?Cu diferenta dintre suma emisa pe factura si incasare cum se procedeaza?
Da. Diferenta o reprezinta "diferente in curs". La pfa nu se face nimic cu ea. Oricum, daca PFA ul era in sistem real, la suma incasata se plateste impozit

- Cu declaratiile de mai sus se poate considera ca sunt platitor de tva? platitor de tva doar pe extern? Inregistrat in scopuri de TVA si inregistrat ca platitor de TVA sunt aceleasi lucruri?
Sunteti neinregistrat in scopuri d etva. Nu aveti voie s afolositi codul pe intern. Doar cand facturati intracomunitar catre persoane inregistrate in VIES se foloseste codul respectiv
Inregistrat in scopuri de TVA NU ESTE LA FEL CU inregistrat ca platitor de TVA
Buna ziua si va multumesc mult pentru timpul acordat si pentru raspuns

In urma sfaturilor dumneavoastra si a documentarii ulterioare mai temeinice in acest sens am ajuns la aceeasi concluzie in legatura cu coloana TVA din factura, ea trebuie omisa si nu are nici o obligatie sa fie prezenta.Nelamurirea ce ramane:

l) în cazul în care este aplicabilă o scutire de taxă, trimiterea la dispozițiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice altă menţiune din care să rezulte că livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;
m) în cazul în care clientul este persoană obligată la plata TVA, menţiunea «taxare inversă»;

In legatura cu prima litera, care este efectiv scutirea de taxa (sunt atat de multe incat nu stii la care te incadrezi), scutit cu drept de tva, scutit fara drept de tva, servicii neimpozabile in romania (si la ce articol este specificat)

Taxare inversa se aplica si pentru neplatitorii de tva? Este foarte posibil sa fi inteles eu gresit apropo de taxarea inversa insa am dedus ca se aplica atunci cand prestatorul este platitor de tva si "paseaza" plata tva-ului clientului din statul respectiv.Aceasta idee deriva mai mult din conceptul de "Plata 0% tva nu inseamna acelasi lucru ca a fii scutit de tva", nu stiu care este cazul cu taxarea inversa

Cu stima,
Paul

PaulC89, utilizator