avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate solicita drept de retentie pana la achitarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate solicita drept de retentie pana la achitarea sultei?

Urmeaza sa am de primit o sulta in urma partajului judiciar . Am cerut sa fie atribuita toata casa piritului , in schimbul despagubirii mele . Pot cre dret de retentioe pina cind imi va achita sulta ? Si daca se poate , asupra ce se poate ? Numai asupra cotei parte care mi se cuvine si pentru care trb sa primesc sulta sau a intregului immobil ?
Cel mai recent răspuns: ilenuta1963 , utilizator 11:52, 28 Septembrie 2014
Solicitati sa fie instituit un drept de retenție asupra imobilului pina la achitarea întregii sulte. Instanța este cea care dispune cu privire la acest drept.
se cere numai pentru cota parte pentru care trebuie platita sulta , msau pt tot imobilul ?
~ Conținut șters la cerere ~
am inteles dar nu sunt in divort ci partaj judiciar - indiviziune -
stati in casa ?
Daca nu, nu e cazul.

Alte discuții în legătură

Care va fi hotararea instantei in acest caz? ContSters338989 ContSters338989 [u]PARTAJ JUDICIAR :[/u] 1. am cerut atribuirea in natura a cotelor de 2/3 din casa si teren 2.piritii au cerut toata casa si cota lor de 1/3 din teren ... (vezi toată discuția)
Modalitate de executare silita ContSters382135 ContSters382135 Piritii au de platit catre mine 42.000 de lei drept de folosinta . Hotarire certficata . Intrebarea este : pot cere ca si despagubire numai imobilul acestora ... (vezi toată discuția)