Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate solicita drept de retentie pana la achitarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate solicita drept de retentie pana la achitarea sultei?

Urmeaza sa am de primit o sulta in urma partajului judiciar . Am cerut sa fie atribuita toata casa piritului , in schimbul despagubirii mele . Pot cre dret de retentioe pina cind imi va achita sulta ? Si daca se poate , asupra ce se poate ? Numai asupra cotei parte care mi se cuvine si pentru care trb sa primesc sulta sau a intregului immobil ?
Solicitati sa fie instituit un drept de retenție asupra imobilului pina la achitarea întregii sulte. Instanța este cea care dispune cu privire la acest drept.
se cere numai pentru cota parte pentru care trebuie platita sulta , msau pt tot imobilul ?
~ Conținut șters la cerere ~
am inteles dar nu sunt in divort ci partaj judiciar - indiviziune -
stati in casa ?
Daca nu, nu e cazul.