Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care va fi hotararea instantei in acest caz?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care va fi hotararea instantei in acest caz?

PARTAJ JUDICIAR :

1. am cerut atribuirea in natura a cotelor de 2/3 din casa si teren

2.piritii au cerut toata casa si cota lor de 1/3 din teren afirmind ca au edificat intreg imobilul

3.s-a demonstrat faptul ca imobilul este in forma actuala din anul 1940 , piritii au facut numai amenajari ( au placat cu polistiren si ai facut o magazie si un hol lipite de casa ( fara acordul meu )

4.acum eu am cerut sa li se atribuie intreg imobilul deoarece au facut acele imbunatatiri care depasesc 1/2 din valoarea casei inainte de a se fi intervenit asupra ei , iar piritii sa ma despagubeasca la valorae pe care o avea imobilul inainte de amenajari , dar cu drept de retentie pina la plata integrala a sultei .

Din experienta dumneavoastra evaluiind situatia exact asa cum am prezentat-o fara alte discutii , cum credeti ca va hotari judecatorul ?
:)
:hm: chibzuieste :slap: amana pronuntarea:sorry: amana iar pronuntarea:fight:se gandeste iar:yes: gaseste solutia potrivita care-i cu drept de apel
cam asa:)
ContSters337354, utilizator
mama , mama ce chestie..........tare treaba ! coplicat rau de tot . daca eram in liban terminam de mult indiviziunea asta
e treaba dvs ca va subestimati spetza

eu sper ca solutia sa fie pe masura eforturilor,aprecierilor si mai ales asteptarilor dvs:)

:rtfm:
speram nu mai este mult

INTREBARE :

Ca si cheltuieli de judcata " s numara " si taxa judiciara de timbru ? Daca "da" , aceasta fiind achitata de catre stat ca si ajutor , la final se recuoereaza de la cel care pierde ? Taxa a fost achitata in numele reclamantului , iar piritul sigur pierde . Se recupereaza de la acesta ? Suma este de 19.000 si cva de lei
ati platit taxa cash?