avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul taxa de timbru in functie de valoarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul taxa de timbru in functie de valoarea imobilului din expertiza

Va rog frumos ajutati-ma in sensul de a-mi face calculul pe valoarea taxei de timbru .
Expertii au evaluat casa la : 68.550,7 lei , iar terenul la 422.396,011 lei . Eu am 2/3 din casa si teren . Acum urmeaza sa platim diferenta . Eu reclamanta , am platit initial 300 lei , iar piritii 1100 lei , acestia cerind intreg imobilul .

Am incercat sa fac un calcul si m-am cutremurat . Va rog daca se poate sa-mi dati un rezultat pe care sa-l compar cu al meu . Cit ar trebui sa platim fiecare ?
Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 25 Iulie 2014
ContSters326883, utilizator
n ati precizat ce fel de actiune este.. si inca ceva... va faceti dvs calcule dar instanta va poate pune altceva in vedere sa achitati
este partaj judiciar
Folosiți calculatorul pe care o să îl găsiți accesând link-ul de mai jos.
[ link extern ]
Da multumesc . Acum : eu am 2/3 din imobil si teren , iar piritii 1/3 din teren , dar au cerut intregul imobil . Acestia vor trebui sa plateasca taxa pentru intreaga suma ce a rezultata in urma expertizarii imobilului si pe 1/3 din teren ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune ovi961 ovi961 O zi buna va doresc! Am o serie de intrbari referitoare la iesirea din indiviziune. Dar mai intii povestea pe scurt. Mama mea impreuna cu fratele ei au ... (vezi toată discuția)
Care va fi hotararea instantei in acest caz? ContSters338989 ContSters338989 [u]PARTAJ JUDICIAR :[/u] 1. am cerut atribuirea in natura a cotelor de 2/3 din casa si teren 2.piritii au cerut toata casa si cota lor de 1/3 din teren ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza taxa de timbru in cazul unui partaj judiciar? ilenuta1963 ilenuta1963 Casa a fost evaluata la 66000 lei , iar terenul la 425000 lei . Suntem trei parti cu cote egale de 1/3 . Aveti idee cam cit ar fi taxa de timbru pentru o parte ... (vezi toată discuția)