Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate solicita drept de retentie pana la achitarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate solicita drept de retentie pana la achitarea sultei?

Urmeaza sa am de primit o sulta in urma partajului judiciar . Am cerut sa fie atribuita toata casa piritului , in schimbul despagubirii mele . Pot cre dret de retentioe pina cind imi va achita sulta ? Si daca se poate , asupra ce se poate ? Numai asupra cotei parte care mi se cuvine si pentru care trb sa primesc sulta sau a intregului immobil ?
pai daca nu stau in casa , piritul nu mi polateste sulta , eu nu pot folosi casa pina cind se plateste ? ei oricum nu vor avea bani nici peste zece ani
ii executati silit, s-a mai discutat.
am intels . am tot intrebat deoarece se va ajunge la mari discutii . nu dorim scandal . vreau sa stiu ce sa cer judecatorului acum la final . va multumesc frumos .
gasiti un executor bun ,eu am pierdut casa in 6 luni ,cel la care am avut de dat sulta la a doua licitatie a preluat imobilul in numele creantei ,binenteles cu acordul meu .
ok