Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM part - time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM part - time

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti ce drepturi imi revin ca urmare a semnarii unui contract part-time? cum se calculeaza ca vechime la pensie?
multumesc
1. Nu ati inteles bine!

2. - Fiecarui salariat i se retine si se plateste la pensie o contributie de 10,5% din venitul lui lunar (contributia la pensie nu se calculeaza raportat la salariul minim pe economie)
- Cine are venitul mai mare plateste mai mult (si are un punctaj la pensie mai mare).
- Cine are venitul mai mic plateste mai putin (si are un punctaj la pensie mai mic).
Plata contributiilor nu are nicio legatura cu stagiul de cotizare.
Imi cer scuze ca nu m-am facut inteles. Am prezentat o situatie ipotetica in care angajatul este platit cu salariul minim pe economie, asa cum sunt 85 % din contractele de munca declarate. Dar am citit mai bine mesajul si se pare ca am raspuns oricum pe langa subiect. Mea culpa! Se pot sterge mesajele mele.
tudorvle, utilizator
:offtopic:

Nu vi se vor sterge mesajele.Important este ca s-a clarificat inca un aspect legat de subiectul acestui topic.
Buna ziua. Am si eu o intrebare: daca lucrez cu cim 8 ore si mai am 2 contracte part-time, cum se calculeaza ca si vechime in munca, nu ma intereseaza ca si stagiu de cotizare, doar ca si ani de vechime.