Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare firma neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare firma neplatitoare de TVA

Buna ziua,

O firma neplatitoare de TVA, cand factureaza o vanzare, de exemplu de 200 lei, cum procedeaza cu TVA-ul de 48 lei care ar fi trebuit colectat?Intocmeste factura fara TVA doar cu 200 lei intocmeste factura fara TVA colectat cu valoarea totala de 248 lei?
Stiu ca la primirea unei facturi de la o persoana platitoare de TVA trece intreaga suma, de exemplu 100 lei+ 24 lei=124 lei pe cheltuieli si nu deduce TVA.

Multumesc mult.
Buna ziua,
O firma neinregistrata in scopuri TVA, intreaga suma facturata o inregistreaza la venituri.
Multumesc,

Dar in exemplu cat factureza, 200 lei sau 248 lei?

Multumesc mult de tot
In exemplu, factureaza cu pretul de vanzare, care poate fi oricat, adica costul de achizitie plus adaosul comercial care-l stabileste firma.