avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Gararea masinilor de serviciu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Gararea masinilor de serviciu

este normal ca o autoduba,pentru transportat marfa, apartinand unei firme de distributie diferite produse, sa fie garata in loc public, respectiv pe trotuar, unde impiedica circulatia pietonala si nici macar in dreptul imobilului soferului care o foloseste? mai ales ca individul in cauza este si posesorul unui autoturism proppriu. Am aflat ca exista un act normativ care reglementeaza asemenea cazuri; poate cineva dintre d-oastra sa ma informeze asupra lui? Politia, ma refer la cea corecta, poate sa aplice sanctiuni asupra firmei sau asupra celui care foloseste duba?
Cel mai recent răspuns: traianmusat , utilizator 13:21, 12 August 2015
Daca parcheaza in locul unde nu este parcarea interzisa, nu este pasibil de sanctiune.
Trebuie sa verificati la politia locala care aplica si HCL-urile localitatii dvs., daca cumva masinile de firma sau peste un anumit tonaj pot sa parcheze pe locurile publice, in oras, pe trotuare, etc.
Nu este normal. Obligativitatea este prevăzută de art 133 lit. k) și 134 lit. j) al OMTI nr. 980/2011 Normele de aplicare a OG nr. 27/2011 (Legea transporturilor).

ART. 134
Operatorii de transport care efectuează operațiuni de transport rutier contra cost au următoarele obligații:
...
j) să asigure locuri special amenajate pentru parcarea vehiculelor rutiere deținute;
Aia este doar pentru acordarea licentelor si autorizatiilor de transport, in plus daca sesizati, ce scrie acolo? Operatiuni de transport contra cost, adica acei operatori care transporta pentru altul, ...dar daca transporta pentru ei, care este interpretarea? Se suie pe bordura!
Nu e buna legea pentru speta noastra, ci trebuie cautat in HCL-uri daca exista norma.
ART. 133
Întreprinderile care efectuează operațiuni de transport rutier în cont propriu au următoarele obligații:
...
k) să asigure locuri special amenajate pentru parcarea vehiculelor rutiere deținute;


Parcarea pe trotuar poate fi sancționată și cf. HG 1391/2006 (Regulamentul de circulatie):

Art. 142. – Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
...
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spaţiu de cel puţin 1 m pentru circulaţia pietonilor;
Art.133 este conditie doar pentru Acordarea licentei de executie de catre ARR.
Care este sanctiunea in caz de incalcare a art.133?

Art. 142. cred ca il incalca toata strada, nu numai ala cu duba, sincer acum. Daca ar fi singurul poate, dar ma indoiesc ca nu mai sunt inca 50 de masini in situatia aia.
Care este sanctiunea in caz de incalcare a art.142?


Alte discuții în legătură

Amenda parcare Mihail98 Mihail98 Buna Ziua!In data de 23.10.2020 sotia mea a parcat masina(care este pe numele meu) intr-o zona unde oprirea este interisa, intoarsa la masina a gasit sub ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala aly1965 aly1965 Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: desi in pv de sanctionare scrie clar ca am oprit auto , am fost amendat de politia locala pentru stationarea pe ... (vezi toată discuția)
Ridicare auto- plangere contraventionala Dulcina Dulcina Am patit-o! Mi-au ridicat autovehicolul din sect 1, str Postelnicul, perpendiculara pe Bd Ion Mihalache. Masina era parcata perpendicular pe trotuar. Ceea ce ... (vezi toată discuția)