Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

ce ar trebui sa fac in cazul in care mi-am gasit de munca si eu sunt inca in somaj .
Anuntati AJOFM-ul cat mai repede posibil, dupa incheierea c.i.m.
1. - Daca incheiati un contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata atunci inceteaza plata indemnizatiei de somaj.
- In aceasta situatie veti mai primi lunar 30% din indemnizatie pana se termina perioada cat trebuia sa primiti indemnizatia de somaj (pentru aceasta trebuie sa completati o cerere tip la Agentia de Somaj).

2. Daca incheiati un CIM pe perioada determinata de cel mult 12 luni atunci se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua de unde a ramas dupa incetarea CIM.