avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... 4551 sold debitor 2013
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

4551 sold debitor 2013

Am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema. In anul 2013 administratorul a transferat banii din firma catre contul personal in valoare de aproximativa 200,000.00 ron. Administratorul ar putea returna banii cash pana in valoare de 15.000 eur , si sa cumpere in decursul anului 2014 o masina de valoare de 20.000 eur cu banii transferati in contul personal? Sau pe baza sumei se va plati 16% impozite pe dividende?
Cel mai recent răspuns: craiugm , utilizator 14:13, 30 Septembrie 2014
Cred ca nu ati folosit corect contul 4551.
Contul 4551 este un cont de pasiv in care se inregistreaza datoriile entitatii catre actionari/asociati, sub forma unor sume puse la dispozitia entitatii de catre acestia.
De regula acest cont este utilizat in perioada imediat urmatoare deschiderii unei firme, moment in care datorita faptului ca inca nu exista incasari si astfel numerar disponibil, asociatii trebuie sa finanteze firma in vederea efectuarii unor plati necesare functionarii acesteia sau pe parcursul activitatii, cand e cazul. Deci daca administratorul si-a retras banii nu are de ca sa-i returneze.
Acesti bani nu intra la categoria "bani imprumutati" de la firma si pentru care, la un eventual control ar putea sa fie considerati ca dividende si sa platiti pentru ei impozit de 16%.
Multumesc de raspuns, altfel ar fii trebuit sa folosesc 542 sau 461 pentru retragerea banilor din societate? As putea sa fac reclass in cursul anului curent?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avansuri spre decontare administrator tampau gabriela tampau gabriela Asociatul unic al unei firme a avut aport personal adus in firma de 100.000 lei (sume inregistrate in cont 4551 ) .In urma cu doi ani am majorat capitalul ... (vezi toată discuția)
Sold casa andreea68 andreea68 Buna . O firma are un sold la contul5311 \\"Casa\\" de aproape 180000 lei. Faptic sigur ca nu este asa.Cum poate fi diminuat? (vezi toată discuția)
Exercițiu financiar 2019: administratorul a tot ridicat bani din firmă, cum să procedez cu conturile 542 și 461? vă rog să mă ajutați cu un sfat Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua. Administratorul firmei a tot ridicat bani din firma si soldul lui 542 este destul de mare.Vechea contabila amvazut ca i-a inregistrat apoi in 461 ... (vezi toată discuția)