Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... 4551 sold debitor 2013
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

4551 sold debitor 2013

Am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema. In anul 2013 administratorul a transferat banii din firma catre contul personal in valoare de aproximativa 200,000.00 ron. Administratorul ar putea returna banii cash pana in valoare de 15.000 eur , si sa cumpere in decursul anului 2014 o masina de valoare de 20.000 eur cu banii transferati in contul personal? Sau pe baza sumei se va plati 16% impozite pe dividende?
Cred ca nu ati folosit corect contul 4551.
Contul 4551 este un cont de pasiv in care se inregistreaza datoriile entitatii catre actionari/asociati, sub forma unor sume puse la dispozitia entitatii de catre acestia.
De regula acest cont este utilizat in perioada imediat urmatoare deschiderii unei firme, moment in care datorita faptului ca inca nu exista incasari si astfel numerar disponibil, asociatii trebuie sa finanteze firma in vederea efectuarii unor plati necesare functionarii acesteia sau pe parcursul activitatii, cand e cazul. Deci daca administratorul si-a retras banii nu are de ca sa-i returneze.
Acesti bani nu intra la categoria "bani imprumutati" de la firma si pentru care, la un eventual control ar putea sa fie considerati ca dividende si sa platiti pentru ei impozit de 16%.
Multumesc de raspuns, altfel ar fii trebuit sa folosesc 542 sau 461 pentru retragerea banilor din societate? As putea sa fac reclass in cursul anului curent?