Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pensia alimentara a copilului minor cu handicap de gr 1
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pensia alimentara a copilului minor cu handicap de gr 1

Buna ziua. Am un copil de 4 ani cu handicap de gradul 1. Am o intrebare. Se poate mari pensia alimentara care acum este de 150 ron daca merg din nou la tribunal avand in vedere ca de curand fiul meu are handicap grav?
Pensia de intretinere poate fi stabilita in cota procentuala, palfonul maximal stabilit de Codul civil in vigoare fiind de 25 % din veniturile nete obtinute, venituri ce prezinta caracter de periodicitate.

Plafonul maximal prevazut de lege poate fi atinsa, atata vreme cat, pentru individualizarea cotei pensiei de intretinere se tine cont de nevoile creditorului obligatiei legale de intretinere ( un copil ce prezinta o dizabilitate ), precum si posibilitatile de plata ale debitorului.

Dumneavoastra , prin acte medicale, puteti atesta starea de sanatate precara a copilului .

Pensia de intretinere poate fi stabilita si printr-o suma de bani globala, destinata sa acopere nevoile copilului pe o perioada de timp determinata, pentru motive temeinice.

Obligatia legala de intretinere include si cheltuielile legate de educatie si de pregatire profesionala a copilului.

Daca obligatia legala de intretinere nu a fost indepliita, ori a fost indeplinita in mod defectuos, instanta de judecata va dispune plata pensiei de intretinere in mod retroactiv, de la data introducerii actiunii judecatoresti.

Hotararea este executorie de drept, susceptibila de a fi pusa in executare silita fara a fi investita cu formula executorie.

Succes.

va multumesc mult