Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie: am un baiat de 19 ani student in anul I la Buget(fara taxa) si primeste pensie alimentara de la tatal sau 170 lunar. Am dori sa cerem marirea pensiei, tinand cont si de nevoile copilului, dar si de faptul ca am aflat de curand ca fostul sot primeste un salariu lunar(pe card) de 3000ron.
imi puteti spune va rog,care este procedura legala acum?
cum ar trebui ceruta adeverinta de venit si care este exprimarea corecta (venit net, venituri realizate) ce ar trebui sa o folosim in exprimarea cererii de majorare a pensiei alimentare?se poate trimite catre judecatorie solicitarea online?
Multumim frumos.
faceti cerere de majorarea pensiei alimentare pe care o puteti trimite si prin posta/mail.
la firma care lucreaza, rugati instanta sa faca adresa catre locul de munca pt a confirma sustinerea dvs si a comunica nivelul salariului
Fiul dumneavoastra, student actualmente, are calitate procesuala activa, in cauza ce va fi dedusa judecatii.

Actiunea promovata de catre unul dintre parinti va fi respinsa, pentru lipsa calitatii procesuale active.

Fiul dumneavoastra are deplina capacitate de exercitiu , asadar, acesta va investi instanta de judecata, in vederea stabilirii pensiei de intretinere.

Pensia de intretinere este datorata majorului , cu titlu de exceptie, cata vreme isi continua studiile , in vederea desavarsirii pregatirii profesionale, si nu obtine venituri dintr-o activitate lucrativa.

Obligatia legala de intretinere poate atinge plafonul maximal prevazut de Codul civil, in speta 25 % din veniturile nete realizate.

Pensia de intretinere este datorata de la data introducerii actiunii judecatoresti.

De asemenea, poate fi stipulata o plata anticipata, fiind platita o suma de bani globala, pentru un anume interval de timp.

Asadar, cata vreme este mentinuta starea de nevoie, obligatia de intretinere subzista.( pensia este datorata pana la implinirea varstei de 26 de ani ).

Hotararea judecatoreasca este executorie de drept, executarea silita putand fi derulata in toate formele sale.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc frumos.
Inteleg ca va trebui deschisa actiunea de copil, fiind major. Spuneti-mi va rog frumos care este definitia corecta ce trebuie folosita in cerere referitor la veniturile tatalui. Este corect termenul : venituri realizate lunar?