avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Acte necesare pentru schimbarea numelui de PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Acte necesare pentru schimbarea numelui de PFA

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru schimbarea numelui de PFA (dupa casatorie ) pentru a le depune la Registrul Comertului ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:40, 5 Octombrie 2014
Mergeti la Registrul Comertului cu certificatul de casatorie, noul buletin si actele in original de la infiintarea pfa. Acolo va vor da sa completati un formular.
sa ai si un dosar plic si o copie dupa buletin + certificatele constatatoare de la infiintarea pfa-ului + 300 de lei :)
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a modificărilor persoanelor fizice autorizate, întreprinderilor individuale şi întreprinderilor familiale

1. Cererea de înregistrare, bifată în dreptul modificării dorite - formular;
2. Documentele care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional/punctelor de lucru - detalii (copie legalizată), în cazul modificării acestora;
3. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de
Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
4. În cazul modificării obiectului de activitate, declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 3);
5. Raportat la modificarea solicitată:
• precizarea din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înţelege să afecteze folosinţa spaţiului în vederea stabilirii sediului profesional al persoanei fizice autorizate (declaraţie - detalii, etc.);
• declaraţia privind desfăşurarea activităţii de către soţ/soţie - formular sau declaraţia privind încetarea desfăşurării activităţii de către soţ/soţie - formular;
• actul adiţional şi documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectaţiune (declaraţie pe proprie răspundere - detalii);
• actul modificator la acordul de constituire, declarații retragere, act identitate membru nou - pentru înlocuirea / intrarea unui nou membru IF;
• documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf) - detalii;
• documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii certificate olograf) - detalii;
6. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale - detalii:
• 45 lei - taxele de registru;
• 27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2006;
• 20 lei / persoană cazier fiscal, dacă este cazul;
• 72 lei pentru fiecare sediu autorizat pe baza declaraţiei pe proprie răspundere (45 lei taxa de registru, la care se adaugă 27 lei reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2006), dacă este cazul.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa Strechie Strechie Buna ziua! As vrea sa imi deschid un PFA care sa aiba ca si obiecte de desfacere imbracaminte second-hand.Va rog sa ma informati ce acte imi trebuie si care ar ... (vezi toată discuția)
Ce pasi trebuie sa urmez pentru a deschide un pfa ? oanaportar oanaportar Vreau sa imi deschid un PFA cu produse Oriflaime. In ultimul timp, toata legislatia s-a schimbat ! Va rog foarte mult sa imi spuneti ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Studii necesare pentru deschidere intreprindere individuala DragusDaniela DragusDaniela Buna ziua, as dori sa aflu ce diplome de studii am nevoie ca sa deschid o intreprindere individuala, profil comert. (vezi toată discuția)