Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA

Buna ziua! As vrea sa imi deschid un PFA care sa aiba ca si obiecte de desfacere imbracaminte second-hand.Va rog sa ma informati ce acte imi trebuie si care ar fi estimativ costurile implicare de PFA-ul acesta.
Daca locuiesc la tara,am nevoie si de acte de la primaria locala ?
Va multumesc anticipat!
Costurile la registrul comertului in jur de 350 lei, iar i ce priveste acetele acestea sunt urmatoarele:
Cererea de înregistrare, original - formular;
Anexa 1 privind înregistrarea fiscală - formular;
Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste că nu desfăşoară activitate la sediul profesional, sedii secundare sau în afara acestora (model 1) sau care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 2);
Cartea de identitate sau paşaportull titularului PFA (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
Documentele care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional/punctelor de lucru (copie legalizată) - detalii;
Specimenul de semnătură al persoanei fizice autorizate (original) - detalii;
Dacă este cazul:
avizul asociaţiei de proprietari/locatari privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip - original);
precizare din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înţelege să afecteze folosinţa spaţiului în vederea stabilirii sediului profesional al persoanei fizice autorizate (declaraţie, etc.);
declaraţia privind desfăşurarea activităţii de către soţ/soţie - formular;
documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectaţiune (declaraţie pe proprie răspundere);
documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf) şi/sau
documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii certificate olograf) - detalii;
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale - detalii:
90 lei – taxa de registru;
54 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014;
20 lei /persoană cazier fiscal.
Multumesc pentru raspuns !