Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in cipru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in cipru

lucrez in cipru de 4 ani dar numai pe sezon..din mai pana la sfarsit de octombrie..asi dori sa stiu daca am drept la somaj daca nu locuiesc in cipru si vin in romania..ce acte imi trebuie..anul trecut am dus un formular si au zis ca il trimit in romania si o sa iau somaj in tara,dar nu am primit nimic..oare mai are rost sa mai fac unul?nu am primit nici bani de concediu pentru ca au zis ca eu stau in hotel si am casa si masa..colegi ciprioti au primit..cand am zis ca ma duc la fortele de munca sa intreb m-au chemat in birou si au zis ca pot sa plec acasa..acum au zis ca pot sa lucrez pana la sfarsit si o sa primesc bani de vacanta dar numai pe anul asta..ce trebuie sa fac sa imi recuperez toate drepturile care nu le-am primit de 4 ani?multumesc
Cetățenii români ale căror drepturi au fost încălcate de către angajatori au posibilitatea de a sesiza autoritățile cipriote centrale sau locale pentru a fi demarată o anchetă.
Plângerile se depun la departamentele districtuale pentru relațiile de muncă unde cetățenii români vor redacta o reclamație în scris, însoțită de xerocopii ale actului de identitate sau pașaportului, valabile, contractului de muncă, fluturași de salariu etc.

Vedeti
[ link extern ]

Ministerul Muncii şi Asigurărilor Sociale din Cipru - Departamentul pentru Relaţii de Muncă
Website: www.mlsi.gov.cy/dlr
E-mail: info@dlr.mlsi.gov.cy
Cornel Vasile, Consilier juridic