Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Tranzactii europene
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Tranzactii europene

Daca un srl romanesc doreste sa faca tranzactii de bunuri cu o firma europeana are nevoie de acte (de orice tip) ca sa poata face acest lucru?

Multumesc.
SRL-ul are nevoie de un contract bilingv, din care sa reiasa foarte clar ce fel de tranzactii se fac; dupa care la fiecare tranzactie , livrare, prestare de serviciu, se va intocmi un invoice in limba tarii din care va sunt virati banii sau engleza ca e de baza ( faceti o decizie interna prin care stabiliti numerotarea facturilor externe de la 1 la "n") , dupa care atasata la aceasta factura externa mai faceti si o factura identica in limba romana pt traducere in fata unui control ( un exemplar il bagati in contabilitate pt a traduce invoice-ul extern, restul le tineti la cotorul facturierului - bineinteles numerotate).Obligatoriul daca sunt livrate bunuri trebuie sa aveti documente de transport CMR la fiecare factura si dovada incasarii banutilor prin banca in cont de euro!

ANAELENAD, utilizator