Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre sechestrul asigurator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre sechestrul asigurator

In Oct.2013,dupa cca 6 ani de judecata, am reusit sa obtinem titlul de proprietate asupra terenului aferent locuintelor cumparate pe legea Nr.112/1995,hotarare definitiva,irevocabila. Tot terenul aferent locuintelor noastre fusese retrocedat prin dispozitie de primar fostei proprietare.Motivarea deciziei a aparut in nov. 2013. In luna apr.2014 am incheiat contract cu o persoana autorizata pentru a face cadastru pentru teren si locuinta, si care a facut masuratorile necesare dar nu a depus dosarul la oficiul de cadastru nici pana azi 30.09.2014. Acum am aflat ca o persoana, la care fosta proprietara avea niste datorii, a pus sechestru pe tot terenul. Ce se poate intampla si ce trebuie sa fac pentru a rezolva acum situatia. Va multumesc anticipat
janblanaru, utilizator
Daca fostei proprietare i-a fost desfiintat titlul de proprietate prin hotararile judecatoresti despre care vorbiti, atunci niciun sechestru nu poate avea efect.

Ar trebui sa discutati cu un avocat, caruia sa-i prezentati situatia asa cum rezulta ea din hotararile invocate.