Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor fidelitate

Va rog sa-mi spuneti in ce lege este prevazut sporul de fidelitate
La noi in societate exista urmatoarea situatie: un salariat a beneficiat de spor fidelitate de 7% la salariul de incadrare conf.CCM pe unitate .I s-a desfacut CIM prin acordul partilor, iar dupa 2 zile a fost reincadrat in munca. Care va fi sporul de fidelitate acum? Continui cu 7% sau o iau de la 0?
Care este prevederea exacta privind acordarea sporului de fidelitate ?
Nu stiu care este actul normativ care reglementeaza acordarea sporurilor, stiu insa ca in cadrul societatii, asa cum am precizat, exista CCM care stipuleaza ca pentru vechimea in munca se acorda spor de vechime (pe transe de vechime), iar pentru vechimea in unitate se acorda spor de fidelitate (tot pe transe)
sporul de fidelitate decurge de la ultima angajare daca nu este prevazut altfel in CCM
Nu m-am referit la lege , ci la cum este prevazut in CCM aplicabil angajatorului.