Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie grupa I de munca

La recalcularea pensiei se ia in calcul numai anii intregi sau toata prioada ? Eu am in grupa I, 6 ani 11 luni si 27 zile.
Va multumesc.
iulianw, utilizator
1. De ce doriti recalcularea pensiei?

2. Acum sunteti pensionar? Daca da, ce fel de pensie aveti?
Doresc recalcularea pensiei pentru ca acum am primit hotararea judecatoreasca si implicit adevarinta de acordare a grupei a I-a. Sunt pensionar pentru limita de varsta .
iulianw, utilizator
Daca sunteti pensionar la limita de varsta:
Pentru perioada de 6 ani,11 luni si 27 de zile vi se acorda un punctaj suplimentar de 50%.
1. Asa cum v-a spus si colegul meu mai sus, daca sunteti pensionat pentru limita de varsta atunci numai pentru perioada cat ati lucrat in gr. I de munca vi se suplimenteaza punctajul cu 50%.

2. Mergeti la Casa de Pensii, cu o copie dupa hotararea judecatoareasca, si solicitati recalcularea pensiei.
Am depus actele necesare la Casa de Pensii, dar nu stiam daca se ia in calcul intreaga perioada. Era aiurea ca pentru 3 zile sa pierd un an.
Va multumesc pentru raspunsuri.