avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie grupa I de munca

La recalcularea pensiei se ia in calcul numai anii intregi sau toata prioada ? Eu am in grupa I, 6 ani 11 luni si 27 zile.
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Octombrie 2014
iulianw, utilizator
Cel mai recent răspuns: iulianw , utilizator 19:50, 2 Octombrie 2014
1. De ce doriti recalcularea pensiei?

2. Acum sunteti pensionar? Daca da, ce fel de pensie aveti?
Doresc recalcularea pensiei pentru ca acum am primit hotararea judecatoreasca si implicit adevarinta de acordare a grupei a I-a. Sunt pensionar pentru limita de varsta .
Ultima modificare: Joi, 2 Octombrie 2014
iulianw, utilizator
Daca sunteti pensionar la limita de varsta:
Pentru perioada de 6 ani,11 luni si 27 de zile vi se acorda un punctaj suplimentar de 50%.
1. Asa cum v-a spus si colegul meu mai sus, daca sunteti pensionat pentru limita de varsta atunci numai pentru perioada cat ati lucrat in gr. I de munca vi se suplimenteaza punctajul cu 50%.

2. Mergeti la Casa de Pensii, cu o copie dupa hotararea judecatoareasca, si solicitati recalcularea pensiei.
Am depus actele necesare la Casa de Pensii, dar nu stiam daca se ia in calcul intreaga perioada. Era aiurea ca pentru 3 zile sa pierd un an.
Va multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei pentru limita de varsta la grupa a ii a de munca flo2010 flo2010 Tatal meu a iesit la pensie la varsta de 59 ani si 3 luni cu 42 de ani de munca dintre care 27 ani ca sofer profesionist - grupa a II a. Anii de munca: 1966 - ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie mirela277 mirela277 Buna seara, Va rog sa ma ajutati daca se poate cu o informatie legata de majorarea punctului de pensie pentru tatal meu. Varsta: 60 ani, in gr. II ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 263/2010, art. 100 simpatyk simpatyk Buna ziua. Tatal meu sa pensionat medical 16.05.2002 ,nascut la data 10.06.1949 . Cu un stagiu de cotizare de 34 ani 6 luni conf Legi 19/2000 Total stagiu ... (vezi toată discuția)