Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren refuzata de notari pentru legalizare !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren refuzata de notari pentru legalizare !

Buna seara,
Exista o suprafata,cu doua terenuri,unul intravilan,celalalt extravilan,cu cadastru si intabulare pe numele lui X.
Y deschide actiune in instanta pentru "Pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare"
Y a fost mandatat prin procura speciala pe 11 ianuarie 2006 'sa-si vanda siesi" suprafata in cauza.
Y afirma ca niciun notar nu a vrut sa-i "incheie contractul in forma autentica,sub diferite motive"
X a decedat,iar Y afirma in fata instantei ca "x a avut o singura fica,in persoana paratei,careia i-am solicitat in mod expres sa legalizam la notar vanzarea"
Mentionez ca X are aceasta fica,naturala si mai are o fiica infiata,cu doi copii,cu care nu s-a tinut legatura si de care Y cunoaste,dar nu a adus la cunostiinta instantei.
Ce poate face fiica lui X,careia i s-a adresat Y,trebuind sa depuna intampinare.
Ce sa scrie in aceasta intampinare ?
Cele doua fiice sunt propietare prin mostenire,Y neavand tranzactia incheiata?
Cu multumiri anticipate,
Nicu
Cer sfat din partea ficei chemata in instanta !
Multam.
niccu, utilizator
exercitati o actiune oblica distinct de cererea privind hot care sa tina loc de act
Multumesc,nu sunt de specialitate,ce inseamna aceasta actiune?
Mai precise raspunsurile la intrebari se poate?
O seara buna.