Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Notificare avocat pentru ridicare acoperis construit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Notificare avocat pentru ridicare acoperis construit fara autorizatie

Socrii mei au cumparat un apartament la ultimul etaj,cu multi ani in urma , apartamentul avand sarpanta (pod ) construit de vechiul proprietar fara autorizatie, insa cu acceptul tacit al asociatiei de locatari, mentionez ca pe actul de proprietate nu se specifica nimic in acest sens.Acum podul s-a deteriorat , iar atunci cand ploua ,apa se infiltreaza la apartamentul vecin.... Socrii mei nu locuiesc in apartament , insa eu personal am vorbit cu administratorul si presedintele asociatiei de proprietari cumva sa rezolve aceasta problema, pentru ca acoperisul este proprietate comuna si intra in obligatiile asociatiei de proprietari repararea lui...insa doar promisiuni si atat....lipsa de bani...
insa astazi am gasit in cutia postala o notificare prin avocat din partea proprietarului care se invecineaza cu apartamentul socrilor mei ,prin care ma notifica ca in termen de 15 zile "sa ridicati constructia edificata fara autorizatie si aflata in stare de degradare , amplasata pe terasa apartamentului invecinat de al subsemnatei ..."
..." Obligatia dumneavoastra este reglementata de dispozitiile art.17 din L.nr.230/2007 privind infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari."
Am citit acest articol, stiu ce spune , insa nu socrii mei au executat acea lucrare, nici nu cred ca au urcat vre-odata pe acoperisul blocului.
As dori sa stiu ce putere juridica sau executorie are aceasta notificare ,pentru care nici nu am semnat de primire ...plicul are stampila postei "neprezentat la domiciliu" insa eu l-am gasit in cutia postala .... si m-a pus oarecum pe ganduri.La ce sa ma astept ?!

Va multumesc !
iulyanbr, utilizator
E treaba celui ce introduce cererea de chemare in judecata sa arate pe ce baza va cheama in judecata. E treaba lui sa convinga judecatorul. Dumneacvoastra, daca o sa fiti citat, o sa va formulati apararea in functie de cererea reclamantului, de realitatea pe care o stiti...