Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident la locul de munca, raspunderea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident la locul de munca, raspunderea administratorului

Buna ziua.Am un prieten care este administratorul unei firme.Din pacate la locul de munca un angajat a decedat.deoarece a cazut pe el o placa de ciment,dintr-o remorca tot a firmei(era asigurat autovehiculul)Sotia decedatului a dat firma in judecata,pt.omor din culpa(vrea bani de la asigurare si de la firma).La ce se poate astepta administratorul,vina este a lui?Este vorba de puscarie,amenda?Astept raspunsul dvs!Multumesc frumos.
Vina se va stabili de catre inspectorii ITM in urma cercetarii accidentului de munca. Familia va fi informata si va primi un exemplar din PV de cercetare a accidentului.
Multumesc frumos pt.raspuns.
Totusi,asa din experienta dvs,daca administratorul e vinovat de obicei se pedepseste cu amenda sau inchisoare?Cum se aplica legea in cazul acesta?
Mii de multumiri!
Probabil va lua amenda de la ITM, pe latura contraventionala.
In ceea ce priveste latura penala, doar daca e cazul, depinde de procuror si ulterior de judecator. Eu nu stiu ca vreun administrator sa fi facut inchisoare. Stiu de condamnari penale, insa la amenda penala sau cu suspendare.