Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Desfacerea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Desfacerea casatoriei

-in anul 2008 fosta sotie a divortat de mine si cei 2 copii ai nostri au fost incredintati ei pt crestere si eu avand obligatia de a plati pensie alimentara lunara .
-luna trecuta fosta sotie a decedat .
-copii imi revin mie acum si mai sunt obligat sa platesc pensie ,mentionez ca copii au varsta de 15ani respectiv 11 ani.
-fosta sotie a fost plecata in italia cu copii si traia in concubinaj cu un italian cu care mai are un copil
- ce trebuie sa fac sa aduc copii in tara
-va multumesc anticipat
gi-jane2, moderator
in primul rand nu mai scrieti cu majuscule, este greu de citit . Copii va revin d-voastra asa ca fiind singurul parinte, mergeti si ii luati. Nu trebuie altceva. Pensie alimentara nu mai trebuie platita deoarece copii vor locui la domiciliul d-voastra, fiind cel care ii va creste.
Am vorbit cu copilul cel mare (15ani) si mi-a zis ca nu vor sa vina ,(influentatat sau nu) ce e de facut ,cred ca cu forta nu merge si nici nu se impune.
Imi trebuie act sau ceva sa am la mana sa dovedesc ca ii pot lua ,pentru ca ma gandesc ca pot intampina dificultati cu concubinul fostei sotii.

Trebuie sa merg la judecatorie sa mai fac vreun act care sa stabileasca ca sunt tutorele lor si ce anume (mentionez ca nu am certificatul de deces sau copie al acestuia al fostei sotii)
Credeti ca daca aveti un act de la judecatorie copilul cel mare va dori sa vina la dvs?