Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de lucru

Am fost angajata la o terasa si dupa dintr`un motiv personal nu am mai putut merge
Iar ei mi`au desfacut contractul fara sa imi zica nimic
Iar acum cand m`am dus sa imi iau decizia de incetare si banii mi`au zis ca trebuie sa le duc actele de la spital (asta le`am zis ca e motivul pt care nu am mai fost la lucru)
E legala faza asta? adica mai au dreptul sa imi ceara actele astea dupa ce mi`au desfacut contractul de munca ?
Sau sunt obligati sa imi dea banii si atat?
Au dreptul sa le solicite , daca in pontaj figurati in concediu medical.

Daca v-au pontat nemotivata, atunci nu mai au niciun astfel de drept. Trebuie doar sa va achite drepturile salariale aferente perioadei lucrate.