avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de lucru

Am fost angajata la o terasa si dupa dintr`un motiv personal nu am mai putut merge
Iar ei mi`au desfacut contractul fara sa imi zica nimic
Iar acum cand m`am dus sa imi iau decizia de incetare si banii mi`au zis ca trebuie sa le duc actele de la spital (asta le`am zis ca e motivul pt care nu am mai fost la lucru)
E legala faza asta? adica mai au dreptul sa imi ceara actele astea dupa ce mi`au desfacut contractul de munca ?
Sau sunt obligati sa imi dea banii si atat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:27, 2 Octombrie 2014
Au dreptul sa le solicite , daca in pontaj figurati in concediu medical.

Daca v-au pontat nemotivata, atunci nu mai au niciun astfel de drept. Trebuie doar sa va achite drepturile salariale aferente perioadei lucrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz.... MANDY' MANDY' Bună ziua,la data de 5.09.2016am fost angajată cu contract de muncă,după o perioada de 1luna in probă (plătită).... Între timp,eu am tot cerut o copie ... (vezi toată discuția)
Drept in preaviz cristian_mihail cristian_mihail Am primit decizia de concediere conform art 65 (1) pe data de 11.01.2012 cu termen de preaviz de 20 de zile (pana pe 08.02.2012). Pe perioada ... (vezi toată discuția)
Preaviz in cazul demisiei romservinvest romservinvest Bună dimineaţa, Vă rog frumos să mă sfătuiţi cum se face încetarea contractului individual de muncă în cazul unui angajat care şi-a dat ... (vezi toată discuția)