Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Musulmani: a treia si a patra zi de kurban bayrami ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Musulmani: a treia si a patra zi de kurban bayrami liber platit?

Buna ziua,

se acorda liber platit 6 si 7 octombrie pentru sarbatorile cultului musulman, respectiv a treia si a patra zi de sarbatoare in conditiile in care, in 2014, prima si a doua zi de kurban bayrami cad sambata si duminica?
In codul muncii se prevede: "două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora"
Nu se prevede expres ca ar fi primele 2 zile libere, ca in cazul sarbatorilor crestine.
Parerea mea este ca se pot alege care ar fi cele 2 zile libere.
~ Conținut șters la cerere ~
Probabil nu m-am exprimat bine. In cazul dvs, angajatorul poate decide sa acorde doua zile libere neplatite, ca sarbatori legale, la alegere, nu neaparat primele doua.
Daca veti lucra in acele zile, veti primi alte zile libere compensatorii, neplatite, sau un spor de minim100%.
Nu se acorda zile libere platite in cazul dvs.