Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Ce fel de act trebuie facut intre soti astfel incat dupa moartea unuia, locuinta sa ramana doar sotului supravietuitor, fara a intra la mostenire copiii sotului decedat?
De ce sa nu mosteneasca si copii sotului decedat averea parintelui?? Doar pentru copii muncesc toti parintii.

Daca exista animozitati intre copii si sotul supravietuitor atunci sotul ce urmeaza sa decedeze poate lasa un testament prin care sotul supravietuitor (daca nu au avut copii) poata sa locuiasca pana la deces in locuinta respectiva.

Altfel sotul supravietuit poate vinde locuinta imediat dupa deces si sa plece iar copiii nu vor beneficia de munca parintelui decedat.
Vanzare-cumparare in timpul vietii.
daca sotii au regimul matrimonial al comunitatii legale de bunuri ,bunurile sunt in devalmasie si vor fi in devalamsie.
Puteti adopta un alt regim matrimonial, cel al separatiei de bunuri si apoi pot vinde bunurile sau cota parte din bunuri ce o detin celuilat sot, caci sunt in coproprietate pe cote parti.