Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Copilul este trecut de 18 ani şi are o decizie de a primi "pensie alimentară până la terminarea studiilor, dar nu mai mult de 26 ani". A terminat liceul, dar nu mai este înscrisă la nici o formă de învăţământ.
Întrebare:
1. Se poate sista pensia alimentară conform deciziei mai sus mentionată?
2. Ce forme de învăţământ poate continua pentru a primi pensie alimentară? Dacă este la învăţământ cu frecvenţă redusă sau la fără frecvenţă?
3. În cazul în care anul acesta stă acasă, iar la anul se înscrie la facultate cum se procedează?
1} da
2) de zi, desi in art de lege cu e precizat, daca ar fi la frecventa redusa, macar teoretic ar putea sa se intretina prin munca. ramane la aprecierea instantei, dar inclin sa cred ca nu ii va da daca se duce la scoala in week-end sau si mai rar.
3) va trebuia sa ceara pensie parintelui/ parintilor imediat ce indeplineste conditiile si daca nu ii dau de bunavoie va trebui sa apeleze la instanta.