Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere executare
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere executare

Buna seara,
datorita nemultumirii cum firma de recuperari a preluat creditul de nevoi personale si instanta a trecut la executare silita,am facut cerere ref la aceste nemultumiri,pe langa faptul ca mi-am schimbat domiciliu si am aflat de aceasta executare de pe portalul judecatoriei.
Cererea are ca scop solutionarea amiabila prin asumarea unui angajament de plata.
Cererea am trimis-o catre executor,trebuie si catre creditor?
Mentionez ca de cand am trimis cererea am primit de la executor deja somatie de plata si adresa de infiintare oprire.
Ce pot face in aceasta situatie?
Eventuala cerere pentru incheiere angajament se poate aproba numai cu acordul creditorului,care poate sau nu sa accepte conditiile si termenul asumat de dv
A-ti contactat personal executorul judecatoresc ?
am imputernicit avocatul,dar nu pot sta cu mainile in san;trebuie sa depun contestatie? am ca termen 5 zile de la primire? se iau in calcul si zilele de sambata si duminica?
Buna seara,
la ce termen de 5 zile va referiti?
la termenul de depunere a contestatiei la incheierea facuta de executor dupa cum scrie ,,prezenta incheiere s-a emis la bej x se comunica debitorului si creditorului constituind titlu executoriu atat pt creditor cat si pt exec judec putand fi atacata cu contestatie in termen de 5 zile de la comunicare,,
Sfatul meu este sa faci contestatie la titlu, daca stai sa faci contestatie la fiecare act de executare va fi prea costisitor pentru tine.
Faci la titlu in principal, iar in subsidiar treci toate nemultumirile fata de actele de executare.