Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inscriere carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inscriere carte funciara

Buna seara,
care este procedura si ce documente sunt necesare pentru inscrierea unei locuinte in cartea funciara?
Pentru notare drept de proprietate la OCPI sunt necesare urmatoarele acte:

1. Cerere tip de la ANCPI;
2. Documentatie cadastrala receptionata- in situatia in care nu a fost deschisa o carte funciara pentru imobilul respectiv ori s-a modificat descrierea acestuia;
3. Acte de proprietate in copie legalizata, cu exceptia hotararilor judecatoreati definitive si a actelor autentificate de notarii publici;
4. Copia extrasului de carte funciara pentru autentificare ;
5. Dovada achitarii tarifului.

Actele se depun de catre proprietar sau de catre reprezentantul legal al acestuia, ori de catre mandatarul proprietarului.