Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata de recuperat de la Ministerul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata de recuperat de la Ministerul de Finante

Urmare a procesului cu statul Roman pe legea 221/2009,instanta a dispus ca pe linga despagubiri sa fie platite si cheltuieli de judecata.
Despagubirile s-au platit de catre ministerul de finante insa cheltuielile de judecata nu.
Se motiveaza ca nu mai au fonduri.Doresc sa stiu daca aceste sume se pot prescrie si modalitatea de actiune pentru a le recpera in timp util.Daca se pot reactualiza in caz de neplata la timp.Va multumesc.
da se prescriu, in termen de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii care le stabileste. se pot executa silit. nu se actualizeaza daca sentinta nu face mentiune despre acest lucru.
lukacs a scris:

da se prescriu, in termen de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii care le stabileste. se pot executa silit. nu se actualizeaza daca sentinta nu face mentiune despre acest lucru.

Unu. Termenul de prescriptie este intr-adevar de 3 ani insa restul mentiunilor nu sunt corecte.
Doi. Termenul curge de la data ramanerii definitive a hotararii, nu de la data de la care hotararea este irevocabila pentru ca o hotarare definitiva putea fi executata silit inainte de a fi irevocabila (en fin, in noua procedura civila nu mai exista decat hotarari definitive);
Trei. In sfarsit, mentiunea ca sumele nu se actualizeaza daca sentinta nu face mentiune despre acest lucru este complet gresita. Iata de ce:

art. 607 N. Cod de pr. civ.
(3) Daca prin titlul executoriu nu au fost acordate dobânzi, penalitati sau alte asemenea sume care sa poata fi stabilite potrivit alin. (2), însa acesta contine suficiente criterii în functie de care executorul judecatoresc poate actualiza valoarea obligatiei principale stabilite în bani, indiferent de izvorul ei, se va proceda, la cererea creditorului, la actualizarea acestei sume. În cazul în care titlul executoriu nu contine nici un asemenea criteriu, executorul va proceda la actualizare în functie de rata inflatiei, calculata de la data când hotarârea judecatoreasca a devenit executorie sau, în cazul celorlalte titluri executorii, de la data când creanta a devenit exigibila si pâna la data platii efective a obligatiei cuprinse în oricare dintre aceste titluri.
(4) Pentru sumele stabilite potrivit prezentului articol, încheierea executorului judecatoresc constituie titlu executoriu.

Patru. Insa problema lui @garleanu nu este asta ci faptul ca statul roman este cel mai mare si mai musculos debitor rau-platnic si este protejat de OG 22/2002 si de alte multe si importante HG, OG, OUG, legi, legiutze si legiulitze care impiedica, suspenda sau ingreuneaza executarea silita.
Cinci. Solutia este sa ajungeti la o compensare. Aveti probabil de platit taxe si impozite asa ca le-ati putea compensa.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Nu am obligatii pe care sa pot sa le compensez.Va multumesc.
Buna seara .
Daca ii notificati anual despre faptul achitarii acestor sume,aceste sume nu se prescriu,caci prescriptia se intrerupe, conform CFP in aceste cazuri . Deci banii nu ii pierdeti .Doar ca trebuie sa fiti ceva mai insistenti cu cei de la finante, intrucat acestia nu renunta prea usor la rolul sau privelegiat din economia romenasca si profita din plin de acest lucru.
Succes.
Jurist,membru UJR Mariius Bote.
Marius Bote, Practician in insolventa